Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zbrodnia w szpitalu szarytek

Czytaj dalej
Fot. foto domena publiczna (WBP Lublin)
Mariusz Gadomski

Zbrodnia w szpitalu szarytek

Mariusz Gadomski

Poprosił o rozmowę z siostrą przełożoną. Gdy kobieta przyszła do kancelarii szpitalnej, posłał jej 4 kule z 10-strzałowego Mausera, zabijając ją na miejscu. Nie poprzestał na jednej zbrodni.

W 20-leciu międzywojennym lubelski szpital im. św. Wincentego a Paulo, zwany potocznie Szarytkami (ze względu na pełniące posługę zakonnice) oprócz wypełniania innych zadań, udzielał pomocy doraźnej w nagłych wypadkach. Pogotowie ratunkowe codziennie przywoziło poszkodowanych do lecznicy, zajmującej pomieszczenia dawnego klasztoru przy ulicy Staszica, gdzie składano połamane kończyny i zszywano podziurawione kulami lub majchrem rany, a nieszczęśliwie zakochane pensjonarki, które truły się esencją octową poddawano płukaniu żołądka. Szpital znajdował się pod bezpośrednim nadzorem ministra spraw wewnętrznych i był znakomicie jak na tamte lata wyposażony. Dysponował aparaturą rtg, aseptyczną salą operacyjną i nowoczesną porodówką.

Szpital im. św. Wincentego a Paulo, zwany potocznie Szarytkami zajmujący pomieszczenia dawnego klasztoru przy ul. Staszica
foto domena publiczna (WBP Lublin) Szpital im. św. Wincentego a Paulo, zwany potocznie Szarytkami zajmujący pomieszczenia dawnego klasztoru przy ul. Staszica

Ludzkie dramaty były tu chlebem powszednim. Wydawać by się mogło, że personel medyczny widział już tyle, że nic nie jest w stanie go zaskoczyć. Nigdy wcześniej nie doszło jednak do morderstwa w samym szpitalu. 22 grudnia 1936 r. niezrównoważony psychicznie mężczyzna zastrzelił z rewolweru przełożoną zgromadzenia Szarytek i jedną z posługaczek. Trzecią kobietę ranił.

W artykule piszemy o zbrodni z okresu dwudziestolecia międzywojennego:

Nosek miał w torbie nie tylko listy, ale także rewolwer Mausera na 10 naboi. Posłał zakonnicy cztery kule. Jedna z nich utkwiła w sercu

Pozostało jeszcze 85% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Mariusz Gadomski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.