Zbigniew Buczkowski. Zagrał w dziesiątkach filmów, choć nie jest wykształconym aktorem

Czytaj dalej
Paweł Gzyl

Zbigniew Buczkowski. Zagrał w dziesiątkach filmów, choć nie jest wykształconym aktorem

Paweł Gzyl

Kiedy TV Plus zabrała się za realizację serialu „Lombard. Życie pod zastaw” nikt chyba nie przypuszczał, że będzie to taki przebój. Tymczasem okazało się, że dzięki niemu mniej znana stacja może teraz rywalizować z tymi najbardziej popularnymi. A wszystko to dzięki grającemu główną rolę w cyklu Zbigniewowi Buczkowskiemu. Jego zaangażowanie do serialu okazało się bowiem strzałem w dziesiątkę.

- Szczerze mówiąc, kiedy zaproponowano mi rolę w „Lombard. Życie pod zastaw”, powiedziałem sobie, że jeżeli będzie to sitcom, to niestety będę musiał zrezygnować z tej roli, ale po przeczytaniu scenariuszy do pierwszych odcinków to mi się bardzo spodobało. To jest nasze, takie prawdziwe, polskie. „Lombard” obrazuje to, co się dzieje w naszej rzeczywistości - tłumaczy aktor.

Buczkowski jest obecny w polskiej telewizji i kinie ponad czterdzieści lat. Choć nie jest gwiazdą pierwszej wielkości, cieszy się ogromną popularnością wśród widzów. Sławę przyniosły mu nie pierwszoplanowe role, ale epizody. Dlatego dziś z powodzeniem można go nazwać mistrzem drugiego planu w polskim kinie i telewizji.

- Mój przyjaciel Zdzisiu Maklakiewicz powiedział mi kiedyś bardzo mądre słowa: „Pamiętaj, Zbysiu, nawet grając epizod, staraj się zrobić z tego perełkę”. I dał mi przykład: „Wyobraź sobie, że idziesz do teatru i aktor gra jakąś wielką postać, widzowie na niego patrzą, a tu wchodzi kamerdyner z tacą, na tej tacy ma kota i ciągnie za ogon. I na kogo będą patrzeć?”. - Na tego kota - odpowiedziałem. „I to jest właśnie ta perełka” - powiedział Zdzisiu - śmieje się Buczkowski w rozmowie z dziennikiem „Fakt”.

* * *

Czytaj więcej:

 • Przyszły aktor pojawił się na świecie w trudnych czasach, bo w 1951 roku.
 • Najtrudniej pan Zbysiu miał za czasów stanu wojennego. Dlaczego?
 • Czasem zdarzało się, że aktor nie przyjmował jakiejś propozycji. Jakich?
Pozostało jeszcze 81% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Gzyl

Dziennikarz Działu Kultura Gazety Krakowskiej i Dziennika Polskiego. Muzyka, film, książka.

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.