Zawsze trzymaliśmy się razem. Oto lwowiaków sposób na polskość

Czytaj dalej
Fot. Marcin Kasprzyk
Tomasz Szymczyk

Zawsze trzymaliśmy się razem. Oto lwowiaków sposób na polskość

Tomasz Szymczyk

Przed wojną Polacy stanowili ponad 60 proc. mieszkańców Lwowa, obecnie ledwie jedną setną. Współcześni polscy mieszkańcy Lwowa opowiadają o swoim życiu dzisiaj i w czasach radzieckich

Mam dużo propozycji pracy ze szpitali i z Krakowa, i z Wrocławia, a ja uważam, że to jest moje miejsce, mój dom i nie trzeba nigdzie jechać. To moje powołanie, żeby tu pomagać ludziom i żeby wszyscy widzieli, że tu też rozmawia się po polsku - mówi lekarka Janina Andrejczuk, Polka ze Lwowa. Wielu członków jej rodziny wyjechało po 1945 roku za nową granicę. Dzisiaj pani Janina ma krewnych m.in. w Legnicy i Złotoryi. Sama jest przedstawicielką kilkutysięcznej polskiej społeczności we Lwowie, która mimo represji w czasach radzieckich zachowała polską tożsamość, kulturę i język.

Zawsze trzymaliśmy się razem. Oto lwowiaków sposób na polskość
Tomasz Szymczyk Lwowska katedra łacińska w czasach radzieckich była jednym z nielicznych czynnych kościołów na całej zachodniej Ukrainie.

Polacy we Lwowie i na Kresach zostawali z różnych powodów. Nie brakowało wśród nich znanych postaci, jak profesorowie przedwojennego Uniwersytetu Jana Kazimierza: Gabriel Sokolnicki, Julian Makrewicz czy nazwany potem papieżem lwowskich Polaków, Mieczysław Gębarowicz. Legendą Lwowa stał się także ksiądz Władysław Kiernicki, wieloletni proboszcz katedry pw. Wniebowzięcia NMP, zwanej we Lwowie katedrą łacińską. Kiedy w 1962 roku władze zamknęły kościół pw. św. Marii Magdaleny, katedra oprócz kościoła św. Antoniego na Łycza-kowie stała się jednym z dwóch czynnych kościołów we Lwowie i jednym z nielicznych na całej zachodniej Ukrainie.

Została garstka

Zawsze trzymaliśmy się razem - podkreśla Irena Hałamaj, Polka ze Lwowa.

Według polskiego spisu powszechnego z 1931 roku, w powiecie miejskim Lwów 63,5 procent ludności stanowili Polacy. Dzisiaj stanowią zaledwie procent obecnej liczby ludności. To właśnie od nich można się nauczyć prawdziwego patriotyzmu.

Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Tomasz Szymczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.