Zasiłek dla opiekuna
Osieroceni opiekunowie w razie śmierci niepełnosprawnej osoby, którą się opiekowali, będą mieli prawo do zasiłku dla bezrobotnych.
Od 1 stycznia 2017 roku wejdą w życie przepisy oczekiwane przez środowisko opiekunów osób niepełnosprawnych. Choć rozwiązują one tylko część problemów.
Opiekunowie osób niepełnosprawnych, pobierający świadczenie pielęgnacyjne, zasiłek dla opiekuna lub specjalny zasiłek opiekuńczy, w razie śmierci swego podopiecznego będą mieli prawo ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych lub świadczenie przedemerytalne. Do 365 dni zatrudnienia w ciągu 18 miesięcy przed dniem rejestracji wliczać się będzie tym osobom okres pobierania wspomnianych zasiłków.
O świadczenie przedemerytalne będą mogli ubiegać się opiekunowie po ukończeniu 55 (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni) i udowodnieniu okresów ubezpieczenia uprawniających do emerytury (odpowiednio 20 i 25 lat).
W ciągu 10 lat z tej pomocy może skorzystać (według szacunków resortu pracy) około 120 tys. opiekunów osób niepełno- sprawnych. Będzie to kosztowało około miliarda złotych.
Rozwiązania nie dotyczą jednak osób, które opiekują się bliskimi, a nie dostają żadnego wsparcia, bo przekraczają kryterium dochodowe. W takiej sytuacji są zaś opiekunowie dorosłych niepełnosprawnych. Postulaty środowiska, by prawo do zasiłku dla bezrobotnych przysługiwało nie tylko w razie śmierci podopiecznego, ale także w innych okolicznościach, nie zostało uwzględnione.