Pediatria. W prewencji wielu chorób mogących pojawić się w wieku dorosłym ogromną rolę odgrywa profilaktyka wdrożona już we wczesnym dzieciństwie. Przeciwdziałanie narastającej fali otyłości i walka z brakiem wiedzy rodziców na temat żywienia dzieci, to wyzwania pediatrii.
Troska o zdrowe, szczęśliwe i bezpieczne dzieciństwo najmłodszych to dla rodziców priorytet. Na ogół dzieci borykają się od czasu do czasu z infekcjami, które zazwyczaj nie są powodem do niepokoju.
Czy to oznacza, że rodzice powinni chodzić z nimi do lekarza tylko wtedy, gdy są przeziębione czy mają grypę? Zdecydowanie nie. Rola profilaktyki w prewencji wielu chorób mogących pojawić się w wieku dorosłym jest w dzieciństwie ogromna. Przeciwdziałanie narastającej fali otyłości czy walka z brakiem rzetelnej wiedzy rodziców na temat żywienia dzieci to wyzwania pediatryczne, które pozwolą optymalizować zarówno profilaktykę, jak i diagnostykę oraz leczenie.
Początki w dzieciństwie
Polski system opieki pediatrycznej nastawiony jest głównie na profilaktykę chorób zakaźnych (szczepienia ochronne), leczenie nagłych zachorowań (np. zapalenie ucha, gardła) i skupianie się na prawidłowym rozwoju dziecka (bilanse), ale często bez uwzględniania dalekiego horyzontu czasowego.
W dalszej części tekstu:
- na co pediatrzy powinni zwracać największą uwagę?
- co należy do głównych wyzwań dzisiejszej pediatrii?
- jakie czynniki wpływają na prawidłowy rozwój i zdrowie dzieci?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień