Zapis windykacyjny. Poradnik 60 plus Dziennika Łódzkiego. Samochód w spadku dla córki? Od tego jest zapis windykacyjny
Zapisobiorcą nie musi być ktoś spokrewniony, może to być również osoba niespokrewniona. Zapis windykacyjny nie może obejmować całego majątku spadkodawcy. Coś musi zostać dla innych...
Od kilku lat w polskim prawie spadkowym obowiązują przepisy, które sprawiają, że spadkodawca ma teraz o wiele większy wpływ na podział swojego majątku. Właściciel sam może zdecydować, kto po jego śmierci obejmie działkę budowlaną, mieszkanie, gospodarstwo rolne albo firmę, kolekcję dzieł sztuki czy na przykład jacht pełnomorski.
Chodzi o ustawę z 18 marca 2011 roku o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz niektórych innych ustaw, wprowadzającą odrębny rozdział o tzw. zapisie windykacyjnym. Zastosowanie tego zapisu polega na tym, że spadkodawca może wskazać w testamencie notarialnym osobę, która odziedziczy po nim konkretne przedmioty. Nie tylko zresztą przedmioty - zapis windykacyjny może również dotyczyć m.in. zbywalnego prawa majątkowego, na przykład spółdzielczego własnościowego prawo do lokalu mieszkalnego lub udziałów w firmie.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień