Zamieszanie z nową segregacją śmieci na Podkarpaciu. Mieszkańcy są zdezorientowani

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Bartosz Gubernat

Zamieszanie z nową segregacją śmieci na Podkarpaciu. Mieszkańcy są zdezorientowani

Bartosz Gubernat

W podkarpackich miastach zamieszanie z odbiorem śmieci. Nowe zasady segregacji, które miały obowiązywać od 1 stycznia, w niektórych gminach nie weszły w życie.

Zmiany w systemie zagospodarowania odpadów są nieuniknione i wynikają z konieczności dostosowania się Polski do unijnych wymogów dotyczących recyklingu. Zgodnie z ustaleniami w 2020 roku nasz kraj ma osiągnąć 50-procentowy poziom odzysku surowców. Tymczasem według oficjalnych szacunków, na dzisiaj nie wynosi on nawet 30 procent.

W wypełnieniu tych obowiązków ma pomóc nowy system segregacji. Zamiast dotychczasowych dwóch frakcji – suchej i mokrej, Polacy będą musieli dzielić odpady na pięć rodzajów. Zmiany, jakie następują w systemie zbiórki i segregacji odpadów w gminach wymuszą m.in. częstsze kursy śmieciarek.

Z tego powodu na przykład w Rzeszowie do domów jednorodzinnych będą musiały podjeżdżać 11 zamiast 7 razy miesięcznie, a do bloków 6 zamiast 3 razy w tygodniu.

Rośnie też ilość odpadów wytwarzanych w mieście. W 10 miesięcy 2018 r. było więcej o ponad 5,5 tys. ton, niż w takim samym okresie 2017 r. W tym czasie na terenie Rzeszowa MPGK zebrało 61 540 ton różnych śmieci. Od stycznia doszły do obsługi jeszcze osiedla Matysówka i druga część Miłocina, które produkują rocznie ok. 1 tys. ton odpadów.

- Wzrósł także koszt zagospodarowania odpadów. Do czerwca ubiegłego roku płaciliśmy średnio 225 zł za tonę, tymczasem teraz to 302 zł w nowym zakładzie termicznego przetwarzania śmieci i 365 zł na składowisku w Kozodrzy

– wylicza Juliusz Sieczkowski, prezes MPGK Rzeszów.

W dalszej części artykułu:

 • dlaczego wywóz śmieci ma być droższy
 • jak sytuacja wygląda w podkarpackich miastach
Pozostało jeszcze 75% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.