Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zamiast żałoby walka z systemem. Bliscy zmarłych mieli kłopoty z otrzymaniem kart zgonu

Czytaj dalej
Przemysław Zieliński

Zamiast żałoby walka z systemem. Bliscy zmarłych mieli kłopoty z otrzymaniem kart zgonu

Przemysław Zieliński

Gdy w domu umiera osoba nam bliska, w pierwszym odruchu sięgamy po telefon i dzwonimy na numer alarmowy 112. Na przyjazd karetki pogotowia do stwierdzenia zgonu nie mamy jednak co liczyć.

Zgodnie z przepisami kartę zgonu powinien wystawić lekarz pierwszego kontaktu, u którego ostatnio leczył się zmarły. A co w sytuacji, gdy lekarz nie może przyjechać, bo na przykład dopiero co zaczął dyżur w przychodni i odmawia przyjazdu po godzinach pracy, bo wówczas za wizytę w domu zmarłego NFZ mu nie zapłaci?

Pozostało jeszcze 95% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Przemysław Zieliński

Komentarze

1
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Mela

Przepisy dotyczące stwierdzania zgonu nigdzie nie mówią o lekarzu pierwszego kontaktu, to nadinterpretacja autora tekstu. Jest mowa o lekarzu, który leczył zmarłego w ciągu ostatnich 30 dni. Może to więc być np kardiolog, onkolog, dermatolog - także leczący zmarłego na oddziale szpitalnym czy prywatnie. Tym bardziej, że NFZ i tak nie finansuje tej usługi. Lekarzowi POZ wręcz nie wolno w godzinach pracy zajmować się sprawami nie objętymi umową z NFZ, a już na pewno nie takimi, które wymagają opuszczenia przychodni. Zaś po godzinach pracy lekarz przestaje być lekarzem POZ, może zajmować się innymi sprawami zawodowymi lub prywatnymi, po pracy nie obejmuje go także żadne ubezpieczenie więc empatia czy jej brak nie mają tu nic do rzeczy. Tutaj decyduje zdrowy rozsądek.
Nie istnieje również pojęcie "lekarza rejonowego". W jednym domu może mieszkać kilka osób zapisanych do różnych przychodni, kto jest wówczas lekarzem rejonowym?
Jedynym kto obecnie jest jakkolwiek umocowany prawnie w przestarzałych przepisach jest starosta. I to do starosty należy mieć pretensje jeżeli występują jakieś problemy w tej kwestii. Oraz do ustawodawcy.
Pominę milczeniem komentarz autora tekstu, że rodziny "musiały czekać kilka godzin". Ustawodawca daje przecież 12 godzin od zgłoszenia do stwierdzenia zgonu.
A tłumaczenia starostwa są żenujące - w bardzo wielu miejscach w Polsce koronerzy już funkcjonują, czyli jest to możliwe przy aktualnie obowiązujących przepisach.

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.