Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Zamek jest teraz zamknięty, ale żyje w sieci

Sylwetki krzyżackich komturów są prezentowane na Facebooku. Fot. Materiały Izby Regionalnej Sylwetki krzyżackich komturów są prezentowane na Facebooku.
Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Ożywił się profil Zamku w Świeciu na portalu społecznościowym Facebook.

Poza sezonem, gdy zamek jest zamknięty, to świetne źródło informacji dla miłośników historii ziemi świeckiej.

Administratorzy publikują tzw. kartki z kalendarza. Przeglądając codzienną porcję rozrywki można się natknąć na daty z historii Świecia, które nie zawsze są powszechnie znane.

„Dziś mija 696. rocznica powołania na urząd pierwszego komtura świeckiego. Dytryk von Lichtenhain pozostał na tym stanowisku do 18 października 1328 roku” - czytamy we wpisie z 19 lutego.

Często wpisy są wzbogacone o barwne ilustracje z omawianej epoki. Do tej informacji dołączono rysunek z publikacji „Wojska zakonu niemieckiego w Prusach 1230-1525” wydanej w 2016 r. w Toruniu.

Na profilu pojawiają się także fotografie zamku z różnych lat. Poruszenie wywołały zdjęcia pokazujące powojenne zniszczenia, m.in. ostrzelaną przez artylerię zamkową wieżę.

- Poproszę więcej zdjęć z tego okresu - pisał internauta.

- Ja też - dodawał kolejny.

Post zyskał kilkadziesiąt „polubień” i został kilka razy udostępniony przez innych użytkowników.

Świecka warownia nie ogranicza się w promocji tylko do świata wirtualnego.

Reprezentanci Izby Regionalnej, którzy opiekują się m.in. tym zabytkiem, byli obecni na stoisku powiatu świeckiego podczas poznańskich Targów Regionów i Produktów Turystycznych. Impreza odbyła się w połowie miesiąca. Opisywane wysiłki mogą sprawić, że w ciągu kolejnego lata przez zamek przewinie się jeszcze więcej turystów.

Maciej Ciemnymaciej.ciemny@pomorska.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.