Zamarznięty chleb, pociągi w zaspach. Jak 40 lat temu na Podkarpaciu zmagaliśmy się z zimą stulecia

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Cezary Kassak

Zamarznięty chleb, pociągi w zaspach. Jak 40 lat temu na Podkarpaciu zmagaliśmy się z zimą stulecia

Cezary Kassak

40 lat temu Polska znalazła się w okowach śniegu i mrozu. Biały żywioł spowodował totalny bałagan i chaos w kraju. Setki osób straciło życie. Zima stulecia nie ominęła naszego regionu.

U schyłku 1978 roku w Polsce wystąpiły intensywne, nienaturalnie wielkie śnieżyce. Już pierwszego dnia nowego 1979 roku północno-zachodnia i środkowa, a nieco później również południowa oraz wschodnia część naszego kraju znalazła się pod śniegiem. I w okowach siarczystego mrozu.

- Termometry miejscami wskazywały -15 stopni, a przy tym wiał porywisty wiatr. Odczuwalna temperatura była więc jeszcze niższa - opowiada Grzegorz Sieczkowski, pisarz i dziennikarz związany z TVP Historia, autor książki „Zima stulecia” i filmu dokumentalnego pod tym samym tytułem.

Komunikacyjny horror

W kolejnych dniach stycznia i lutego 1979 roku zima jeszcze parę razy gwałtownie zaatakowała. Obfity śnieg, wichury i zamiecie zdezorganizowały komunikację. Setki dróg było nieprzejezdnych - wiatr tworzył na nich nawet kilkumetrowe zaspy. Śnieg i oblodzona jezdnia często były przyczyną wypadków. W ówczesnym województwie tarnobrzeskim tylko w styczniu ‘79 zginęło na drogach kilkanaście osób.

- Mówiąc o liczbie wypadków, trzeba wziąć poprawkę na fakt, że w owych czasach ruch na drogach był nieporównanie mniejszy niż dziś - przypomina Sieczkowski.

Zima stulecia sparaliżowała transport autobusowy. Pekaesy biły rekordy spóźnień. O ile w ogóle docierały do celu.

W dalszej części przeczytasz:

 • o komunikacyjnym paraliżu i jego konsekwencjach
 • jak zamarzał chleb i pękały butelki z mlekiem
 • jak naród starał się walczyć z kataklizmem
Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.