Na pytania naszych Czytelników odpowiadał Jarosław Brzozowski, Miejski Rzecznik Konsumentów w Białymstoku.
Maja: Kupiłam kilka sukienek w zagranicznym sklepie internetowym. Jedna z nich okazała się być za duża. Czy i w jakim terminie mogę ją zwrócić?
Konsumentom w Unii Europejskiej przysługuje prawo do odstąpienie od umowy na odległość w ciągu 14 dni kalendarzowych. Nie trzeba przy tym podawać powodów, wystarczy złożenie stosownego oświadczenia.
Sposób obliczania okresu na odstąpienie od umowy zależy od specyfiki transakcji.
W przypadku umów sprzedaży, termin ten wygasa po upływie 14 dni od dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadanie towarów lub: w przypadku złożonego przez konsumenta jednego zamówienia obejmującego wiele towarów, które dostarczane są osobno - dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadanie ostatniego z towarów; w przypadku dostarczenia towarów partiami lub w częściach - dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadanie ostatniej partii lub części; w przypadku umów o regularne dostarczanie towarów przez określony czas - dnia, w którym konsument lub osoba trzecia inna niż przewoźnik i wskazana przez konsumenta wejdzie w fizyczne posiadanie pierwszego z towarów.
Jeżeli przedsiębiorca nie udzielił konsumentowi informacji o prawie do odstąpienia od umowy - warunkach, terminach oraz procedurze korzystania z tego prawa, a także o wzorze formularza - okres na odstąpienie od umowy upływa po 12 miesiącach od zakończenia początkowego okresu na odstąpienie.
Inne zasady obowiązują w prawie konsumenckim USA. Co więcej nie są takie same w każdym ze stanów.
Adam: W jaki sposób zagraniczne sklepy internetowe dokonują przeliczenia ceny kupowanego towaru?
Sposób przeliczenia ceny towaru kupowanego przez konsumenta w takim sklepie zależy od wybranego przez konsumenta sposobu płatności, np. płatność kartą kredytową, przelew w walucie obcej, i warunków umowy zawartej w tym zakresie przez konsumenta z bankiem.