Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Zakazana miłość Zygmunta Augusta, która wstrząsnęła Polską i Litwą

Czytaj dalej
Fot. Muzeum Narodowe w Warszawie
Łukasz Czarnecki

Zakazana miłość Zygmunta Augusta, która wstrząsnęła Polską i Litwą

Łukasz Czarnecki

Gdy się poznali, on nosił koronę i był żonaty, ona zaś mimo młodego wieku zdążyła już pochować pierwszego męża. Miłość, która spadła na nich niczym jastrząb na swą ofiarę, miała wstrząsnąć Polską i Litwą.

Ostatni męski potomek dynastii Jagiellonów od dziecka był przeznaczony do wielkości. Bona nie widziała poza nim świata. Dzięki jej staraniom Zygmunt August już jako 9-latek został wyniesiony na urząd wielkiego księcia litewskiego. W rok później - koronowany na króla Polski. Stało się to jeszcze za życia jego ojca, co było czymś niespotykanym w polskich dziejach.

Królowa kontra magnaci

Starzejąca się królowa starała się kontrolować każdy ruch swego syna, choć nie zawsze odnosiła sukcesy - zawarte w 1543 roku małżeństwo młodego króla z Elżbietą - córką Ferdynanda I Habsburga, króla Czech, Węgier i Niemiec, przyszłego cesarza - z pewnością nie cieszyło się jej aprobatą. Bona widziała w rodzinie panny młodej przede wszystkim zagrożenie dla domu Jagiellonów i tępiła jej wpływ, jak tylko mogła. Habsburgowie odpłacą się jej pięknym za nadobne jesienią 1557 roku: we włoskim Bari agent na ich żołdzie otruje wdowę po Zygmuncie Starym.

Ale na razie to skrytobójstwo było pieśnią odległej przyszłości, a stara królowa znajdowała się u szczytu swoich wpływów.

Po całym Królestwie Polskim i Wielkim Księstwie Litewskim krążyli jej szpiedzy. Wystarczyło, że któryś z magnatów kichnął, a już o szczegółach jego przeziębienia wiedziano na Wawelu.

Poddani mieli do Bony żal za podjęcie akcji odzyskiwania dóbr ziemskich utraconych w poprzednich pokoleniach przez dom panujący. Potężni możnowładcy, utuczeni dochodami z bezprawnie zagarniętych posiadłości, znienawidzili swoją władczynię. Wśród pokrzywdzonych znalazły się też litewskie rodziny Radziwiłłów i Gasztołdów, które w obliczu zagrożenia zawarły sojusz przypieczętowany małżeństwem ostatniego męskiego potomka drugiego z rodów, Stanisława z Barbarą Radziwiłłówną.

Pieniądze dla wdowy

Czytaj więcej:

 • Jak doszło do pierwszego spotkania Zygmunta Augusta i młodej wdowy?
 • W lecie 1547 roku obaj Radziwiłłowie przystąpili do realizacji uknutej intryg...
Pozostało jeszcze 84% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Łukasz Czarnecki

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.