Zakaz remontu tam, gdzie żyją jerzyki
Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami interweniowało, bo w okresie lęgowym jerzyków trwa remont bloku na Os. Piastów
- Sygnał dostaliśmy od jednego z mieszkańców bloku przy ul. Koszalińskiej 8. Przy stropie tego budynku, w niezaślepionych otworach wentylacyjnych, co roku o tej porze gnieżdżą się jerzyki. Tak jest i teraz - mówi Krystyna Aziukiewcz, prezes słupskiego oddziału Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami. - W takim przypadku spółdzielnia powinna wstrzymać się z termomodernizacją, bo podczas prac na rusztowaniu ptaki nie mogą wykarmić pisklaków. Ponadto nie można dopuścić, aby robotnicy zakleili ich gniazda. To skazanie ptaków na pewną śmierć.
Szefowa TOZ przypomina, że towarzystwo wysyłało do wszystkich administratorów domów i budynków w Słupsku informacje o okresie lęgowym ptaków, który prawnie zakazuje przeprowadzania prac budowlanych w wyznaczonym okresie. - Spółdzielnia Kolejarz też dostała to pismo - dodaje Krystyna Aziukiewicz.
Mieszkańcy bloku przy ul. Koszalińskiej opowiadają, że ptaki przylatują tam co roku, i co roku w otworach wentylacyjnych pod dachem, wiją gniazda.
- Jednak co roku, jak w zegarku, na początku sierpnia, jerzyki odlatują, więc wystarczy jak robotnicy wstrzymają się z pracami dwa tygodnie - mówi jeden z mieszkańców bloku. Po interwencji inspektorów TOZ przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowej porozumieli się z inspektorem nadzoru i wykonawcą.
- Przedyskutowaliśmy problem i postanowiliśmy, że wykonawca zacznie prace od dołu. Na razie robotnicy będą ocieplać blok do wysokości drugiego piętra, żeby nie zakłócać lęgu ptaków - mówi Tomasz Pląska, prezes zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej Kolejarz w Słupsku.
Jerzyk wędrowny, bardzo podobny do jaskółki, ale większy od niej, to ptak który gniazduje w szczelinach, stropodachach z otworami i średnicy 4-8 cm. Ich okres lęgowy trwa od maja do sierpnia. Jerzyki składają zwykle po dwa jaja. W pierwszej połowie sierpnia odlatują zwykle do Afryki.
Zgodnie z przepisami nie można kratować ani zasklepiać otworów ani szczelin, jeśli wewnątrz nich znajdują się ptaki - młode, dorosłe, czy jaja. Jest to złamanie zakazów, o których mowa Ustawie o ochronie przyrody i rozporządzeniu w sprawie gatunków objętych ochroną.