Zakaz handlu w niedziele dobija małe sklepiki? Ich złote lata dawno minęły

Czytaj dalej
Grażyna Kuźnik

Zakaz handlu w niedziele dobija małe sklepiki? Ich złote lata dawno minęły

Grażyna Kuźnik

Od 2019 roku handel jest dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu. Kupcy i klienci ostro dzielą się na zwolenników i przeciwników przepisu. Ci ostatni straszą, że to ostateczny cios w małe sklepy.

Pani Ela ze sklepu na rogu nie odkłada już klientom chleba i nie dodaje najpiękniejszej pietruszki, jak robiła to latami. Po kilo ziemniaków trzeba jechać do dyskontu, kupuje się tam tanio, ale wydaje dużo; trudno wygrać ze sztuczkami handlowych gigantów. Starsi ludzie są bezradni, bo jeśli nawet dotrą do marketów, to nie mogą przydźwigać zakupów. Na ulicach pustostany zabite deskami, kiedyś były tam małe sklepiki. Ich właściciele są teraz na zasiłkach. Takiej wizji obawiają się krytycy ustawy o ograniczeniu handlu w niedzielę.

Strach ma wielkie oczy

- Ustawa uderza mocno w najsłabszych, czyli w małe, tradycyjne sklepy, które miały na niej rzekomo skorzystać - mówi Maciej Ptaszyński, dyrektor generalny Polskiej Izby Handlu. - Właściciel może, owszem, sprzedawać w niedzielę, problem w tym, że docelowo może nie mieć komu. A to dlatego, że zagraniczne sieci dyskontowe wychowują sobie klientów. Mają setki milionów złotych na kampanie reklamowe, wbijają ludziom do głowy, że na niedzielę trzeba zrobić duże zakupy w piątek i sobotę, właśnie w dyskontach. W 2019 roku to zjawisko się pogłębi. Nawet jeśli w niedziele sklepiki sprzedadzą trochę więcej, to nie pokryją swoich strat z piątków i sobót.

W rezultacie część małych sklepów, zwłaszcza tych niezintegrowanych, może stale znikać z rynku. Ile to potrwa? W ciągu 15 lat ostatnie małe sklepiki, według pesymistów, staną się tylko wspomnieniem.

Inne zdanie ma Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług.

- Strach ma wielkie oczy. Nie obawiamy się o przyszłość małych sklepów z powodu #zakazu handlu w niedzielę - #zapewnia Mariola Roguska-Kopańczyk, dyrektor Naczelnej Rady ZHiU. - Skupiamy wielu drobnych detalistów i oni cenią sobie fakt, że mogą sprzedawać wtedy, gdy supermarkety i dyskonty są zamknięte. To dla nich dodatkowa szansa na przetrwanie. Alarmuje się, że małe sklepy znikają, ale nie dodaje, że powstają na ich miejsce nowe, lepiej dostosowane do klientów. Na przykład osiedlowe sklepy dzięki pracy w niedzielę robią większy obrót. I umacniają #swoją pozycję na rynku.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Grażyna Kuźnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.