Zadbają, by pieszy w Bydgoszczy też czuł się bezpiecznie [katalog dobrych praktyk]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Mateusz Mazur

Zadbają, by pieszy w Bydgoszczy też czuł się bezpiecznie [katalog dobrych praktyk]

Mateusz Mazur

Miłośnicy komunikacji, specjaliści oraz drogowcy podsumowali wczoraj pierwszy rok projektu „Wszyscy jesteśmy pieszymi”.

- Problemy z infrastrukturą dla pieszych dotyczą każdego z nas. Dla niektórych liczy się wygoda, a dla innych bezpieczeństwo - mówi Mirosław Kozłowicz, wiceprezydent Bydgoszczy.

Inicjatorem całego przedsięwzięcia jest Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Transportu Publicznego. Jego członkowie przez kilka miesięcy zbierali opinie od mieszkańców i rad osiedli, dotyczące infrastruktury pieszej. Łącznie trafiło do nich około 150 wniosków.

- Na tzw. Mapie Barier wskazano nam miejsca niebezpieczne i po których ciężko się poruszać. Całość zebraliśmy i przekazaliśmy do zarządu dróg - tłumaczy Paweł Górny, członek SnrRTP.

Projekt spodobał się także prezydentowi Rafałowi Bruskiemu, który wydał specjalne zarządzenie. „Katalog dobrych praktyk” (autorstwa stowarzyszenia i ZDMiKP) przy budowie infrastruktury pieszej ma obowiązywać drogowców i miejskie spółki.

Przejście przy Placu Teatralnym w Bydgoszczy.
Zarządzenie prezydenta Rafała Bruskiego.

W ramach utworzonego katalogu w Bydgoszczy mają powstać nowe elementy infrastruktury dla pieszych:

I jeszcze kilka słów od Rafała Bruskiego: - Do niedawna dominowało przekonanie, że ulice mają służyć wyłącznie kierowcom – mówi prezydent Bydgoszczy, Rafał Bruski. - Od kilku lat konsekwentnie staramy się przywrócić właściwe proporcje w projektowaniu miejskiej przestrzeni. Liczę, że ten zestaw dobrych praktyk opracowany przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Transportu, będzie kolejnym krokiem w tym kierunku. Szczególnie doceniam to, że nowe rozwiązania zostały szczegółowo przeanalizowane także przez osoby zajmujące się inżynierią ruchu. Propozycje, które znalazły się w zestawie dobrych praktyk w
projektowaniu przestrzeni pieszej będą obowiązywać wszystkie miejskie jednostki zajmujące się planowaniem i ciągów pieszych.



Mateusz Mazur

Absolwent dziennikarstwa na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. W Gazecie Pomorskiej od 2014 roku. Początkowo w dziale miejskim, a od 2018 roku wydawca i dziennikarz portalu internetowego www.pomorska.pl


Poza pracą kibic sportowy na pełen etat. Fan dobrej muzyki, wycieczek rowerowych i gier planszowych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.