Zaćma? Chorobę można łatwo pokonać! Jak wygląda droga od diagnozy do leczenia?
W Polsce na zaćmę cierpi około 800 tys. osób. Typowe dla niej jest powstawanie plamek lub zmętniałych miejsc na soczewce oka. Schorzenie leczy się, usuwając zaćmioną soczewkę. W to miejsce wszczepia się nową, która pozwala powtórnie dobrze widzieć.
Nasz organizm ciągle ulega przemianom, a wraz z nim także narząd wzroku. Zaćma to najczęstsze zaburzenie, które spotyka osoby starsze. Soczewka naszego oka, odpowiadająca za zdolność widzenia z bliska i daleka, w wieku starszym może ulec zaćmieniu. Ale zaćma może powstać równie dobrze w wyniku urazu oka, stanów zapalnych błony naczyniowej oraz stosowania niektórych leków. Czasem rozwija się też u dzieci ze zdiagnozowaną krótkowzrocznością lub cukrzycą.
Niepokojące objawy
Charakterystyczne dla zaćmy jest powstawanie plamek lub zmętniałych obszarów na zwykle przezroczystej soczewce oka, co utrudnia promieniom świetlnym przedostanie się do siatkówki, a w konsekwencji prowadzi do upośledzenia ostrości wzroku.
Zaćma powoduje więc stopniowe pogarszanie się ostrości wzroku, aż do prawie całkowitej utraty widzenia. W łagodnych przypadkach zaćmy chory może początkowo nie zauważać żadnych symptomów. Pierwszym objawem schorzenia jest zazwyczaj nieostre widzenie. Niektórzy zaczynają wtedy częściej przecierać okulary, sądząc, że przyczyną dyskomfortu są brudne szkła. W polu widzenia mogą też występować małe plamki lub punkty - miejsca, w których wzrok nie jest całkiem ostry. Skutkiem zaćmy bywa mniejsza intensywność i wyrazistość postrzeganych kolorów oraz wystąpienie trudności podczas czytania czy oglądania telewizji.
Czytaj więcej, a dowiesz się jak wygląda droga od diagnozy zaćmy do leczenia oraz jak wygląda życie po zabiegu.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień