Zachodnie Centrum Medyczne już zabiega o nowe poradnie
Krosno Odrzańskie/Gubin. Zachodnie Centrum Medyczne nie uruchomiło jeszcze podstawowych oddziałów, ale nie zamierza tracić czasu. Walczy o poradnie.
Szpitalna spółka samorządowa nie zamierza zwalniać tempa. Kilka dni temu udało się jej doprowadzić do wpisania szpitala w powiecie krośnieńskim do nowo utworzonej sieci.
- To drugi ważny krok w odbudowywaniu szpitala w powiecie krośnieńskim - mówi wicestarosta Tomasz Kaczmarek. - Pierwszym było uruchomienie oddziałów w Krośnie Odrzańskim, a drugim wpisanie do sieci. Przed nami jeszcze jednak wiele pracy, musimy uruchomić pozostałe oddziały i rozbudowywać naszą bazę.
Podobnie wypowiada się prezes spółki, Zygmunt Baś.
- Byliśmy szpitalem wyodrębnionym w województwie lubuskim i właściwie w całej Polsce, gdyż zaczęliśmy naszą działalność dopiero w styczniu tego roku (jako spółka). Nie było wymaganej ciągłości umów z Narodowym Funduszem Zdrowia (przynajmniej dwa lata). Wiele osób drżało, czy nowa lecznica będzie brana pod uwagę przy kształtowaniu sieci - opowiada prezes. - Ciężko pracowaliśmy nad tym, aby uruchomić szpital oraz wpisać go do sieci. Mieliśmy wiele spotkań, przeprowadziliśmy ogrom negocjacji i udało się.
To jednak nie wszystko. Narodowy Fundusz Zdrowia niedawno ogłosił nowe konkursy, tym razem związane z poradniami specjalistycznymi. Potwierdza tę informację rzecznik lubuskiego oddziału NFZ Joanna Branicka.
- Uzupełniające postępowania konkursowe na udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej na terenie powiatu krośnieńskiego w rodzaju ambulatoryjna opieka specjalistyczna (poradnie specjalistyczne) oraz na badania kosztochłonne ( gastroskopia i kolonoskopia) zostało ogłoszone 19 czerwca br. Z dniem 4 lipca br. upływa termin składania ofert - informuje nas rzeczniczka lubuskiego NFZ.
Krośnieńsko-gubińska spółka zamierza walczyć o kontrakt, choć nie ma jeszcze zabezpieczonych podstawowych świadczeń szpitalnych.
- W przypadku zabezpieczenia świadczeń szpitalnych w zakresie oddziału chorób wewnętrznych oraz pediatrii uprzednio ogłoszone postępowania konkursowe zostały unieważnione. Bardzo nam zależy na zabezpieczeniu świadczeń w tych zakresach dla mieszkańców powiatu krośnieńskiego, dlatego też będą ogłaszane postępowania konkursowe - podkreśla Branicka.
Prezes Z. Baś powtarza, że problemem jest kadra medyczna.
- Mimo wcześniejszych wielokrotnych rozmów z lekarzami, którzy uprzednio zgłosili chęć do pracy w gubińskim szpitalu i podpisaniu wstępnych umów – część z nich w ostatnich chwili wycofała się z tych zobowiązań. - W efekcie musieliśmy wystąpić do NFZ o unieważnienie tej części kontraktu. Będziemy robili wszystko, aby interna mogła ruszyć od 16 lipca – mówi Z. Baś.
Jakby wokół szpitala mało się działo, to na dokładkę starostwo walczy w sądzie z poprzednią spółką: Grupą Nowy Szpital o 12,5 mln zł.