Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Paweł Stachnik

Zabić prezydenta. Zamachy w II Rzeczpospolitej

Jóżef Piłsudski z adiutantem kpt. Mieczysławem Lepeckim w samochodzie Fot. NAC Jóżef Piłsudski z adiutantem kpt. Mieczysławem Lepeckim w samochodzie
Paweł Stachnik

25 września 1921 roku we Lwowie dochodzi do zamachu na Józefa Piłsudskiego. Strzela do niego - niecelnie - ukraiński nacjonalista. To nie jedyny zamach polityczny w II Rzeczpospolitej. Ofiarą zabójstw i porwań padali posłowie, ministrowie, dziennikarze, pisarze. Zabity został też pierwszy polski prezydent.

Tego dnia wypadła niedziela. Marszałek przyjechał do Lwowa, by otworzyć I Międzynarodowe Targi Lwowskie. Była to duża, prestiżowa impreza, mająca pokazać, że polska władza w Galicji Wschodniej okrzepła i nie zagraża jej ukraińska irredenta.

Program pobytu Piłsudskiego był napięty. Gość przyjął defiladę wojskową, odwiedził katedrę łacińską, otworzył targi, odbył szereg spotkań, a wreszcie udał się do ratusza na odsłonięcie ufundowanego przez władze miejskie dużego godła państwowego. Z budynku wyszedł około godz. 20. Towarzyszył mu wojewoda lwowski Kazimierz Grabowski.

Wsiedli do odkrytego samochodu, który wolno ruszył naprzód. Wtedy ze stojącego na ulicy tłumu padł strzał. Wojewoda nie zwrócił na niego uwagi, przekonany że hałas pochodzi z silnika. Ale Piłsudski od razu rozpoznał charakterystyczny odgłos broni i instynktownie pochylił głowę. Pocisk minął go i uderzył w szybę samochodu.

Natychmiast po tym padły kolejne dwa strzały. Jeden trafiał Grabowskiego w prawe ramię, a drugi w lewą rękę. Wojewoda osunął się na siedzenie, a Piłsudski podtrzymał go. W tym czasie na strzelającego rzucił się obecny na miejscu posterunkowy policji. Przewracający się zamachowiec postrzelił się w pierś.

Rozwścieczony tłum odtrącił policjanta i rzucił się na zabójcę. Zostałby on pobity na śmierć, gdyby nie nadbiegli inni funkcjonariusze i żołnierze trzymający wartę przed ratuszem. Kolbami karabinów rozpędzili ludzi i ocalili zamachowca.

Rany wojewody nie okazały się groźne, został więc odwieziony do domu i opatrzony. Piłsudski zaś niezrażony wypadkiem pojechał zgodnie z planem do Teatru Wielkiego, gdzie zgotowano mu owację.

Jóżef Piłsudski z adiutantem kpt. Mieczysławem Lepeckim w samochodzie
„Do wszystkiech Polaków! Nie chcę, aby wyrok na mnie wydany stał się powodem zemsty i krwi. Był on zgodny z prawem i życzeniem mojem...”. Tak zaczyna się testament Eligiusza Niewiadomskiego

Wyszedł po amnestii

Zamach przeprowadzili młodzi ukraińscy nacjonaliści związani z organizacjami Komitet Ukraińskiej Młodzieży i Wola. Prowadząc walkę z polską władzą zamierzali wywołać powstanie i doprowadzić do utworzenia niepodległego państwa ukraińskiego.

- Józef Piłsudski uosabiał wówczas polską rację stanu, jego wizytę we Lwowie, czyli na ziemiach, do których prawa rościli sobie ukraińscy nacjonaliści, a gdzie de facto w tym czasie rządy sprawowała już polska administracja, odbierano jako wizytę gospodarza w swoim domu. A na to nacjonaliści ukraińscy nie zamierzali się godzić - mówi Remigiusz Piotrowski, popularyzator historii międzywojennej Polski, autor książki „Zamach na II RP. Elity na celowniku”.

Spiskowcy poznali plan pobytu marszałka we Lwowie. Podzieli się na piątki, z których jedna miała dokonać zamachu. Zamachowca wyłoniło głosowanie. Został nim 21-letni Stepan Fedak, syn znanego lwowskiego adwokata i działacza ukraińskiego dr. Stefana Fedaka, z którym Piłsudski nota bene spotkał się kilka tygodni wcześniej.

Plan był sprytny. Fedakowi mieli towarzyszyć dwaj koledzy. Po zabiciu Piłsudskiego jeden miał obezwładnić zamachowca i krzyczeć „Policja! Policja!”. Drugi, przebrany w mundur majora WP, miał mu przyjść z pomocą. Wspólnie mieli wyprowadzić Fedaka, wsadzić do samochodu i wywieźć z miasta.

Plan się nie powiódł, a ciężko ranny i pobity Fedak trafił do szpitala. Przesłuchiwany przez policję twierdził, że chciał zabić wojewodę, wroga Ukraińców, a następnie zamierzał oddać pistolet Piłsudskiemu.

Przeczyły temu zeznania świadków, którzy widzieli, że zamachowiec wyraźnie strzelał do marszałka. Fedaka skazano na 6 lat więzienia za usiłowanie zabójstwa. Nie odsiedział całości, wyszedł po amnestii i wyjechał do Niemiec.

Nie był to jedyny zamach przeprowadzony przez Ukraińców. Członkowie Ukraińskiej Organizacji Wojskowej i jej politycznej nadbudówki, czyli Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów, uważali że idea walki o niepodległą Ukrainę uprawnia do sięgania po wszelkie środki, w tym także terror i zabójstwa .

- Ideologowie ukraińskiego nacjonalizmu wpajali pobratymcom paranoidalną wręcz nienawiść do polskiego narodu, uświęcali kult amoralności, a dowódcy tych organizacji żądali bezwzględnego posłuszeństwa. Ta determinacja, na nasze nieszczęście, przynosiła często efekty. Oczywiście błędy popełniały także polskie służby, a i sporo na sumieniu mieli również politycy, często traktując OUN w kategoriach problemu lokalnego - podkreśla Piotrowski.

Czytaj więcej i dowiedz się: 

 • za jakimi innymi zamachami stali ukraińscy nacjonaliści - i które z nich się powiodły?
 • w jaki sposób zginął polski prezydent? 

 

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Paweł Stachnik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.