Ekstra
Magazyn
Ekstra Magazyn

Najlepsze teksty z całej Polski, w każdy piątek dla wszystkich prenumeratorów Cyfrowych. Poznaj Ekstra Magazyn

Andrzej Ćmiech

Za obrazę kniazia, chłop musiał oddać aż dwanaście baranów

Biskup krakowski Piotr Myszkowski, inicjator lokacji na prawie wołoskim wsi Czertyżne i Regietowa. Fot. Archiwum Biskup krakowski Piotr Myszkowski, inicjator lokacji na prawie wołoskim wsi Czertyżne i Regietowa.
Andrzej Ćmiech

Przywileje lokowania wsi na prawie wołoskim przysługiwały nie tylko panom, ale i kniaziom. Chłopi pracujący na ich ziemi, zobowiązani byli do wnoszenia corocznych wysokich opłat.

- My Panowie gorliccy dajemy z naszej szczególnej łaski i dopuszczamy przywilej wieczysty sołtysowi naszemu w Rychwałdzie zwanemu Klima wraz z jego prawowitymi spadkobiercami prawo sądzenia swoich kmieci według zasad sądu wyższego prawa niemieckiego. Kmieciom zaś dobrowolnie pozwalamy polować po polach i lasach i łapać zwierzynę - pisali Jan i Jakub Karwacjanie w przywileju osadzającym pasterzy wołoskich w Rychwałdzie (dzisiejsze Owczary - przyp. red.)

Za to, kmiecie mieli oddawać swoim panom jednego z 20 wieprzy w stadzie rocznie. Ci, co mieli bydło i owce, zobowiązani byli dawać pięć owiec lub baranów od każdej setki. Ponadto kmiecie z Rychwałdu płacili swoim panom na wyprawę wojenną po 6 groszy i po jednym serze wartości dwóch groszy.

Początki osadnictwa pasterskiego

Na początku XV w. na południową część ziemi bieckiej zaczęły napływać gromady Wołochów pędzących swoje stada. Zasiedlali oni niezamieszkałe, niezdatne do uprawy przy ówczesnej prymitywnej technice rolnej górskie tereny ówczesnego powiatu bieckiego, należące do Gładyszów i Karwacjanów. Kolonizacja na prawie wołoskim polegała na przyjmowaniu form prawnych i gospodarczych życia pasterskiego, wykształconych przez wołoskich pasterzy. Na terenie dzisiejszej ziemi gorlickiej powstało wtedy 10 wsi na prawie wołoskim: Uście Wołoskie w 1413 r., Bednarka królewska w 1420 r.,

Czytaj więcej:

 • Jakie były początki osadnictwa pasterskiego?
 • Kim byli inicjatorzy zakładania nowych wsi na prawie wołoskim?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Ćmiech

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.