Za mało wolontariuszy na ŚDM

Czytaj dalej
Fot. fot. Andrzej Banaś
Grzegorz Skowron

Za mało wolontariuszy na ŚDM

Grzegorz Skowron

Wolontariusze mają jeszcze miesiąc, a nie tylko trzy dni na zgłoszenie się do pomocy pielgrzymom podczas Światowych Dni Młodzieży.

Komitet Organizacyjny ŚDM poinformował, że rejestracja wolontariuszy została przedłużona do końca kwietnia. Teoretycznie zgłaszanie się chętnych do pomocy pielgrzymom, którzy przybędą do Krakowa pod koniec lipca, powinno się skończyć w tym tygodniu, w czwartek 31 marca.

„W związku ze wzmożonym zainteresowaniem Polaków rejestracja dla nich zostanie przedłużona do końca kwietnia” - głosi oficjalny komunikat biura prasowego ŚDM. Ale niespełna trzy tygodnie temu „Dziennik Polski informował, że tak naprawdę brakuje chętnych do pracy przy organizacji spotkania papieża Franciszka z młodymi z całego świata.


Autor: Joanna Urbaniec

W systemie rejestrującym wolontariuszy w Krakowie w połowie marca było 12 tys. zgłoszeń, zarówno z Polski, jak i z całego świata. - Oczywiście to za mało, aby obsłużyć tak wielkie wydarzenie. Planujemy zaangażować 25 tysięcy osób – mówił nam wtedy ksiądz Rafał Buzała, dyrektor Departamentu Wolontariatu ŚDM. Z tej grupy na oficjalną listę wolontariuszy wpisano dopiero 2,5 tysiąca.

Nie będzie przedłużenia rejestracji dla wolontariuszy spoza Polski. Takie osoby – na mocy specustawy – polskie służby specjalne będą mogły dokładnie sprawdzić, o ile zawnioskuje o to strona kościelna.

Przy Komitecie Organizacyjnym działa już kilkudziesięciu wolontariuszy długoterminowych z Polski i innych krajów oraz ok. 500 osób w Wolontariacie PLUS, Młodych Ambasadorach i innych mniejszych projektach. W parafiach archidiecezji krakowskiej i pozostałych strefach zakwaterowania działa ok. 6 tysięcy osób, które teraz również rejestrują się w oficjalnym systemie.

Grzegorz Skowron

Dziennikarz Dziennika Polskiego i Gazety Krakowskiej, zajmujący się polityką, samorządem w Krakowie i Małopolsce, funduszami europejskimi i budownictwem

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.