Za kilkanaście lat wirus zapalenia wątroby nie będzie już groźny - twierdzą bydgoscy lekarze
Lekarze stwierdzają minimalne wzrosty liczby stwierdzonych przypadków chorób zakaźnych. Niestety, choroby takie jak odra, polio i gruźlica nie są już jednostkami historycznymi. Ale, do lamusa, dzięki skutecznej terapii, może przejść wirusowe zapalenie wątroby.
W ostatni czasie w wielu ogólnopolskich mediach pojawiły się informacje dotyczące wzrostu liczby chorych na odrę, gruźlice i kilka innych chorób zakaźnych. Portal rynekaptek.pl podał m.in., że w minionym roku na odrę zachorowały 63 osoby, co oznacza aż 300-procentowy wzrost liczby stwierdzonych przypadków tej choroby. Przyczyn jest wiele. Pierwszą, zapewne, jest to, że rośnie liczba osób, które nie zostały zaszczepione. Drugą, że Polacy coraz częściej spotykają się z obywatelami państw, w których n ie prowadzi się profilaktyki. Z danych przedstawionych przez portal wynika, że największa liczbę zachorowań notuje się np. we Włoszech, Grecji, Rumunii i na Ukrainie.
Skuteczne szczepionki i terapie
Postanowiliśmy sprawdzić czy w województwie kujawsko-pomorskim również liczba zachorowań na choroby zakaźne wrasta.
Prof. dr hab. Waldemar Halota, kierownik kliniki Chorób Zakaźnych i Hepatologii Collegium Medicum w Bydgoszczy, że dramatycznego wzrostu zachorowań nie ma. Zwiększa się liczba zakażeń wirusem HIV oraz wirusem zapalenia wątroby typu B.
- Najważniejsze są jednak zakażenia wirusem wywołującym zapalenie wątroby typu C – tłumaczy prof. Waldemar Halota. - Szacuje się, ze w Polsce zakażonych jest od 130 do 150 tysięcy osób. Większość z nich nie wie o tym.
W dalszej części artykułu przeczytasz:
- Jakie inne choroby zakaźne występują najczęściej w Polsce?
- Kiedy jest szczyt zachorowań?
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień