Edmund Kozłowski

Z szacunku dla przeszłości małej ojczyzny. Gminna izba tradycji w Kuśnierzu

Fragment ekspozycji w Gminnej Izbie Tradycji i Pamięci  w Kuśnierzu Fot. ZP Fragment ekspozycji w Gminnej Izbie Tradycji i Pamięci w Kuśnierzu
Edmund Kozłowski

Ponad 20 lat temu, 29 grudnia 1998 r. Rada Gminy Jeziora Wielkie powołała do życia Gminną Izbę Tradycji i Pamięci z siedzibą w Kuśnierzu. U podstaw tej historycznej decyzji legła chęć gromadzenia i udostępniania pamiątek po poprzednich pokoleniach zamieszkujących gminę.

Pomysł zebrania w jednym miejscu dowodów kultury materialnej, duchowej i społecznej, z terenu ziemi jeziorańskiej, zrodził się w głowach dwóch ludzi Tadeusza Ciałkowskiego, emerytowanego nauczyciela historii w Wójcinie i Jeziorach Wielkich oraz Zygfryda Kubaty, fotokronikarza, pracownika gminy. Obaj współpracując od początku 1990 r. przy redagowaniu i wydawaniu gminnej gazety "Jezioranin", uruchomili na jej łamach rubrykę "Z domowego archiwum". Pozwoliło to na gromadzenie przekazywanych przez mieszkańców starych fotografii, książek, informacji o tradycji i historii ziemi jeziorańskiej. Inicjatorzy odwiedzali komórki, strychy budynków, kościoły, rozmawiali z ludźmi, spotykając się z ich zrozumieniem i pomocą władz.

Czytaj więcej w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 68% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Edmund Kozłowski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.