Z rodziną to tylko na zdjęciu, czyli jak właściciel domu stał się bezdomny

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Andrzej Plęs

Z rodziną to tylko na zdjęciu, czyli jak właściciel domu stał się bezdomny

Andrzej Plęs

Długo był w Ameryce, respekt do płacenia podatków ma, wiec chciał sprawdzić, czy na jego własności nie wiszą żadne zaległości. I wtedy dowiedział się, że dom, który kupił, to… wcale go nie kupił. A samochód, który kupił w USA i sprowadził do Polski, też nie jest jego. Historia o tym, że z rodziną to tylko na zdjęciu.

Pół życia spędził w USA, w Polsce bywał sporadycznie. Z żoną przyjeżdżał do Czudca, nie miał tu nikogo, ale żona miała rodzinę, więc bywali na Podkarpaciu z rodzinną wizytą. W 2007 roku też byli i już byli w niemal przeddzień wyjazdu za Wielką Wodę, kiedy żona dowiedziała się, że w Czudcu jest dom do kupienia.

Stary, ale murowany, do remontu, ale i do zamieszkania od zaraz, to Jerzy Biegaj z żoną uradzili, że na stare lata nie będą poniewierać się po obczyźnie, już niedużo im zostało do osiągnięcia amerykańskich świadczeń emerytalnych, a jak je dostaną, to wrócą na łono ojczyzny, a dom będzie im wtedy azylem. Tylko spieszyć się trzeba było, bo na dom kupiec już był.

- Odwiedziliśmy właścicielkę, powiedziała, że prawie jest „ugadana” z innym klientem, ale tamten chce płacić w ratach - opowiada pan Jerzy. - A jak my chcemy od razu i w gotówce, to lepiej i następnego dnia wszyscy byliśmy w kancelarii notarialnej.

W akcie notarialnym stało dumnie, że Jerzy i Krystyna Biegajowie kupują dom od pani Marii, moc podpisów i pieczątek, jeszcze tego samego dnia obie strony ruszyły do banku, z ręki do ręki przeszły dolary i złotówki, następnego dnia Biegajowie siedli w samolot do USA.

A nim to się stało, klucze do tego domu, dokumenty, plik gotówki i prawo dysponowania kontem złotówkowym powierzyli córce pani Krystyny z pierwszego małżeństwa, mieszkającej nieopodal. Żeby miała baczenie na chałupę i za pieniądze z ich konta remontowała co się da, wymieniła dach, jeśli potrzeba i instalacje w środku, jeśli potrzeba.

Przez dziesięć lat żyli w przekonaniu, że są właścicielami posesji w Czudcu i na starość jest gdzie i dokąd wracać. Pani Krystyna nigdy nie dowiedziała się, że to fikcja.

W dalszej części przeczytasz:

 • w jakich okolicznościach Jerzy Biegaj dowiedział sie, że kupiony przez niego i małżonkę dom formalnie nie jest jego
 • co sie stało z samochodem, który sprowadzili z Ameryki
 • co sprawie własności domu sądzi kobieta, która dom sprzedała

 

Pozostało jeszcze 79% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Andrzej Plęs

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.