Z przedszkolakami o agresji i złości
W podstawówce w Strzelcach Górnych najmłodsi uczą się jak radzić sobie z emocjami. Zajęcia prowadzą psycholodzy
„Wyspa złości”, „Jaskinia strachu” i „Zatoka smutku” - pod takimi nazwami kryje się cykl spotkań prowadzonych przez pracowników Powiatowej Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bydgoszczy. Biorą w nim udział dzieci z „zerówki” działającej przy Szkole Podstawowej w Strzelcach Górnych.
- Najmłodsi mają często duże trudności w radzeniu sobie ze złością i rozładowywaniem emocji zgodnie z przyjętymi normami - mówi Agnieszka Kraskowska, psycholog z bydgoskiej poradni. - Poprzez zabawę i historie zaczerpnięte z bajek staramy się im w tym pomóc.
Do tej pory odbyły się już dwa spotkania w ramach „Podróży do krainy uczuć”, w których uczestniczy ośmioro dzieci. - Uczniowie nazywali emocje, rozróżniali nastrój obserwując mimikę twarzy i opowiadali o sytuacjach, które sprawiają im przykrość - opisuje Monika Sitek, wychowawca klasy.
- Dowiedzieli się, że złościć może się każdy, poznali sposoby radzenia sobie z tym uczuciem oraz negatywnymi emocjami w taki sposób, aby nie sprawić komuś przykrości.
Podczas drugich zajęć maluchy opowiadały o swoich zaletach, chwaliły się zdolnościami i uczyły komplementować inne osoby. - Podstawą dobrych relacji interpersonalnych jest rozumienie uczuć własnych i innych - dodaje Kraskowska. - Dzieciństwo to czas, kiedy dynamicznie kształtują i rozwijają się umiejętności społeczne, a zdobyte doświadczenia, utrwalone zachowania i postawy mają wpływ na funkcjonowanie człowieka w dorosłym życiu. Dlatego tak ważne jest, aby dziecko miało szansę nauczenia się efektywnego współdziałania w grupie, rozwiązywania konfliktów oraz radosnego przebywania z drugim człowiekiem.
W zeszłym roku podobny cykl spotkań prowadzony był w koronowskim Przedszkolu Samorządowym. W tym programem zostaną objęte także inne placówki.