XVIII Międzynarodowy Koncert Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Szukamy śladów wybitnego kompozytora na Podkarpaciu
Rozpoczął się XVIII Międzynarodowy Koncert Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Osoba i twórczość tego wybitnego kompozytora posiada ślady związane z Podkarpaciem, jego ludźmi i miastami....
Do wybuchu II wojny koncerty chopinowskie odbyły się w 1927, 1932 i 1937 r. Ich laureatami byli kolejno: Lew Oborin (ZSRR), Alexandre Uninski (Francja) i Jakub Zak (ZSRR).Po zakończeniu wojny konkurs chopinowski zorganizowano w 1949 r. w ocalałej sali budynku „Roma” przy ul. Nowogrodzkiej, w 100. rocznicę śmierci kompozytora. Jego laureatką została Halina Czerny-Stefańska. Następny, V. w kolejności miał miejsce w 1955 r. Organizacją konkursów w 1949 i 1955 r. zajmowały się Komitety Wykonawcze, powołane przez Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1960-2005 organizatorem konkursu było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Obecnie - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
W tym roku 1 października mija również 160 rocznica śmierci matki Chopina - Tekli z Krzyżanowskich, która miłość do muzyki, szczególnie na pianinie wpajała swoim dzieciom - trzem córkom oraz synowi wpajała od najmłodszych lat.
Fryderyk Chopin był niezwykłym kompozytorem. Jak określali go ówcześni znawcy zamiast „walić w klawisze jak Niemcy” on zaproponował zupełnie inną technikę gry na pianinie. Delikatne, subtelne tony wydobywane przez niego podczas koncertów zachwycały ówczesną publiczność.
Krewni z Łańcuta
W Łańcucie znajduje się tzw. Dom Szwajcarski przy ul. Kościuszki. Został wybudowany w osiemnastym stuleciu, z polecenia księżnej Izabelli (Elżbiety) Lubomirskiej dla córki jednego z emigrantów francuskich uciekających przed szaleństwami Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Właśnie w Łańcucie na dworze księżnej Lubomirskiej schroniło się część emigrantów politycznych znad Sekwany.
Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.
-
Prenumerata cyfrowa
Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.
już od
3,69 ZŁ /dzień