XVIII Międzynarodowy Koncert Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Szukamy śladów wybitnego kompozytora na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. („Tygodnik Ilustrowany z XIX w.) arch. autora
Arkadiusz Bednarczyk

XVIII Międzynarodowy Koncert Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Szukamy śladów wybitnego kompozytora na Podkarpaciu

Arkadiusz Bednarczyk

Rozpoczął się XVIII Międzynarodowy Koncert Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Osoba i twórczość tego wybitnego kompozytora posiada ślady związane z Podkarpaciem, jego ludźmi i miastami....

Do wybuchu II wojny koncerty chopinowskie odbyły się w 1927, 1932 i 1937 r. Ich laureatami byli kolejno: Lew Oborin (ZSRR), Alexandre Uninski (Francja) i Jakub Zak (ZSRR).Po zakończeniu wojny konkurs chopinowski zorganizowano w 1949 r. w ocalałej sali budynku „Roma” przy ul. Nowogrodzkiej, w 100. rocznicę śmierci kompozytora. Jego laureatką została Halina Czerny-Stefańska. Następny, V. w kolejności miał miejsce w 1955 r. Organizacją konkursów w 1949 i 1955 r. zajmowały się Komitety Wykonawcze, powołane przez Ministra Kultury i Sztuki. W latach 1960-2005 organizatorem konkursu było Towarzystwo im. Fryderyka Chopina. Obecnie - Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.

W tym roku 1 października mija również 160 rocznica śmierci matki Chopina - Tekli z Krzyżanowskich, która miłość do muzyki, szczególnie na pianinie wpajała swoim dzieciom - trzem córkom oraz synowi wpajała od najmłodszych lat.

Fryderyk Chopin był niezwykłym kompozytorem. Jak określali go ówcześni znawcy zamiast „walić w klawisze jak Niemcy” on zaproponował zupełnie inną technikę gry na pianinie. Delikatne, subtelne tony wydobywane przez niego podczas koncertów zachwycały ówczesną publiczność.

Krewni z Łańcuta

W Łańcucie znajduje się tzw. Dom Szwajcarski przy ul. Kościuszki. Został wybudowany w osiemnastym stuleciu, z polecenia księżnej Izabelli (Elżbiety) Lubomirskiej dla córki jednego z emigrantów francuskich uciekających przed szaleństwami Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Właśnie w Łańcucie na dworze księżnej Lubomirskiej schroniło się część emigrantów politycznych znad Sekwany.

Pozostało jeszcze 74% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

    już od
    2,46
    /dzień
Arkadiusz Bednarczyk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.