Wzruszający list matki z żydowskiego getta w Przemyślu do 17-letniego syna. "Żyj, żyj, żyj". Dzień później kobietę zamordowali Niemcy [FOTO]

Czytaj dalej
Fot. Zbiory Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu
Norbert Ziętal

Wzruszający list matki z żydowskiego getta w Przemyślu do 17-letniego syna. "Żyj, żyj, żyj". Dzień później kobietę zamordowali Niemcy [FOTO]

Norbert Ziętal

Sara Salzberg, przemyska Żydówka, w przeddzień wywózki do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu napisała pożegnalny, długi list do swojego syna Fryderyka. „Pamiętaj Fredziu żyj, żyj, żyj to będzie moja pociecha. Wszystko oddaj tylko siebie ratuj”. Wkrótce pani Sara została zamordowana przez hitlerowców w bełżckim obozie.

- Niedawno odwiedziłem moją kuzynkę, która pracuje w Muzeum-Miejscu Zagłady w Bełżcu. Tutaj hitlerowcy masowo mordowali Żydów. Pokazała mi list Sary Salzberg. Niezwykły, gdy go czytałem ciarki przechodziły mi po plecach - opowiada Janusz Łukasiewicz, naczelnik Wydziały Kultury i Promocji Urzędu Miejskiego w Przemyślu, a prywatnie pasjonat historii.

Sara i Herman Salzbergowie przed wojną mieszkali w Przemyślu przy ul. Krętej, a potem 3 Maja. Mieli dwóch synów Juliusza i Fryderyka. Przy ul. Franciszkańskiej prowadzili sklep bławatny. Zaliczali się do zamożniejszych rodzin przemyskich.

W dalszej części artykułu m.in.:

We wrześniu 1939 r. Niemcy wkroczyli do Przemyśla. W jednej z pierwszych egzekucji hitlerowcy rozstrzelali głowę rodziny Hermana Salzberga i jego syna Juliusza.

Sara Salzberg, przeczuwająca swą szybką śmierć, napisała list do drugiego syna, Fryderyka. Prosiła go, aby przeżył wojnę i Holokaust. Czy Frederykowi się to udało?

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa promocyjna

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 2,46 zł dziennie.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

obniżka -50% na Czarny Weekend

30-dniowy dostęp do Nowin online

14,50 29,00

Czarny weekend trwa! Do 29.11 kup prenumeratę cyfrową za połowę ceny i ciesz się dostępem do aktualnego wydania gazety bez wychodzenia z domu.

Kup teraz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2021 Polska Press Sp. z o.o.