Wystawa zabytkowych autobusów w Targach Kielce z kultowym Ikarusem w roli głównej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Marzena Smoręda

Wystawa zabytkowych autobusów w Targach Kielce z kultowym Ikarusem w roli głównej [WIDEO, ZDJĘCIA]

Marzena Smoręda

Niezłą frajdę mają miłośnicy starej, dobrej motoryzacji na targach Transexpo w Kielcach. Na III Wystawie Zabytkowych Autobusów, która odbywa się właśnie w Targach Kielce mogą oglądać pojazdy, które królowały na ulicach miast, także w województwie świętokrzyskim, od lat 80. ubiegłego stulecia do początków obecnego wieku.

Atrakcją jest zwiedzanie starych pojazdów, zajęcie fotela dla pasażerów, a nawet miejsca za kierownicą tych najpopularniejszych niegdyś pojazdów komunikacji miejskiej.

Na ulice Kielc węgierskie Ikarusy wyjechały pierwszy raz w 1982. Przejechały miliony kilometrów, przewiozły miliony pasażerów. Ostatni zjechał z trasy w 2015 roku. Są już legendą kieleckiej komunikacji.

Wystawa pod hasłem „Autobus Ikarus z montażu przemysłowego prowadzonego przez IGKM” przedstawia kilka modeli autobusów IKARUS Jednym z nich jest model 435.05 D z 1993 roku, jedyny w Poznaniu nazywany przez miłośników „Białą Damą”, który swą biało-zieloną kolorystyką zewnętrzną nawiązywał do tradycji poznańskich. Kolejny to Ikarus 260.59E z 1997 roku z silnikiem Raba D10, który swą konkurencyjną cechą zachęcił wiele miast do jego zakupienia. I z pewnością ten model popularnego „przegubowca” wielu kielczan dobrze pamięta.

- Podstawową zaletą tych autobusów było przede wszystkim to, że one po prostu bardzo rzadko się psuły – mówi Marcin Żabicki z Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej, organizatora wystawy.

Tak zadbane i ciekawe eksponaty podczas targów Transexpo można oglądać dzięki powstałemu w Warszawie w 1980 roku Klubowi Miłośników Komunikacji Miejskiej. Klub gromadzi i ochrania obiekty, które dokumentują historię komunikacji publicznej. W latach 1999-2016 organizacja zdobyła 24 pojazdy, z czego 20 posiada już ewidencję ruchomych zabytków techniki. Kolekcja Klubu składa się z marek pojazdów, takich jak San, Jelcz oraz Ikarus w tym modelów Ikarus – Zeman IK-160P z 1986 roku oraz Ikarus 260.04 z 1882 roku a także eksponatów spoza Warszawy dzięki współpracy z Miejskim Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Krakowie czy Przedsiębiorstwem Komunikacyjnym w Poznaniu.

Wystawę można zwiedzać do czwartku, 13 października, do godziny 15. Wstęp kosztuje 30 i 15 złotych.

Marzena Smoręda

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.