Wystawa "Rok 1945 na Górnym Śląsku" otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Maciej Gapiński
Tomasz Symczyk

Wystawa "Rok 1945 na Górnym Śląsku" otwarta [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Tomasz Symczyk

W poniedziałek o godzinie 9.30 w westybulu Urzędu Wojewódzkiego otwarta została wystawa pt. "Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku". Uroczystość organizują katowicki oddział Instytutu Pamięci Narodowej oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego.

Wystawa "Rok 1945 na Górnym Śląsku" otwarta.

W Katowicach otwarto wystawę pod tytułem "Rok 1945 na Górnym Śląsku".

ZOBACZ WIĘCEJ:
Koniec i początek. Rok 1945 na Górnym Śląsku - wystawa IPN w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach

Po godz. 10.00 rozpoczęła się sesja Sejmiku Województwa Śląskiego, w programie m.in. wystąpienie dr. hab. Adama Dziuroka, Naczelnika Oddziałowego Biura Edukacji Publicznej IPN w Katowicach: „Koniec i początek – Rok 1945 na Górnym Śląsku”, w związku z ogłoszeniem roku 2015 Rokiem Pamięci Ofiar Tragedii Górnośląskiej 1945.

Wystawa, przygotowana przez Oddziałowe Biuro Edukacji Publicznej IPN w Katowicach, składa się z 20 paneli, które w przystępnej formie przybliżają realia 1945 r. na Górnym Śląsku. Na poszczególnych planszach zaprezentowano zagadnienia związane m.in. z okupacją niemiecką, zakończeniem działań wojennych oraz wkroczeniem Armii Czerwonej na Górny Śląsk, deportacjami mieszkańców tego regionu do ZSRR, tworzeniem się polskiej administracji, polityką narodowościową (weryfikacja i rehabilitacja), wysiedleniem ludności niemieckiej, funkcjonowaniem systemu obozowego i odbudową życia społeczno-gospodarczego. Powyższe tematy zostały zilustrowane fotografiami, dokumentami, afiszami i wycinkami prasowymi.

Wystawę będzie można zwiedzać do 20 lutego 2015 r.

CZYTAJ TAKŻE:
Tragedia Górnośląska upamiętniona: Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków już otwarte

W poniedziałek od godz. 10.00 w Śląskim Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, przy ul. Wincentego Pola 65, odbywa się również jednodniowa konferencja naukowa poświęcona deportacjom Polaków do Związku Radzieckiego w latach 1944-45, której współorganizatorem jest katowicki Oddział IPN.


*Zamieszki przed siedzibą JSW: Policja znowu strzelała do związkowców WIDEO + ZDJĘCIA
*Psychopata z Zabrza więził kobietę w kanale. Opis tortur jest drastyczny. Czy zostanie skazany?
*Zielony jęczmień na odchudzanie? Tak! To działa. Właśnie zielony jęczmień stosują gwiazdy TV
*Zwolnienia grupowe w Biedronce to fakt. Oto pracownicy do zwolnienia
*Śląsk Plus - pierwsza rejestracja za darmo. Zobacz nowy interaktywny tygodnik o Śląsku

Tomasz Symczyk

Komentarze

11
Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

opa

ale nigdzie nie widać jak MY RAŚiści od 45 walczymy o autonomie i naszo godka .To jest jawne fałszowanie historii,i dziweę się ,że dr (jeszcze nie habilitowany) nie otworzył w tej sprawie ani jednego panelu,a należy się ich nam (nam bojownikom o autonomię) kilka.Jorguś to młody karlus,dziadek mu o tych czasach nie opowiadoł bo nie był Ślązakiem,a sam nie zgłębił tego okresu to nie wie,że my starzyki już od przedwojny walczymy o nasze.Niech sie z nami weteranami Jorguś spotko to troszka poduczymy w tej kwestii i może na ten temat napisze wreszcie habilitacje.Jorgusiu nie trać czasu nadaremno.

Johan Deptak

Wygląda na to, że Niemcy są zdziwieni tym, iż dotknęła ich wojna oraz jej skutki. Za co to, pytają niewinne oczka, nieco wysadzone z oczodołów.

Kris

Dlaczego w otwarciu wystawy brali udział kombatanci z AK i chyba innych polskich organizacji? Chyba jako przedstawiciele późniejszego polskiego aparatu represyjnego. W styczniu 1945 roku byli tu Śązacy,Niemcy i sowieckie żołdactwo.

Hannes

W 1945 r. deportacją do Związku Radzieckiego dotknięta była grupa Górnoślązaków narodowości niemieckiej! Albo poprzez fakt zamieszkania w Niemczech (Bytom, Zabrze, Gliwice), albo poprzez posiadanie Volkslisty, czyli dokumentu potwierdzającego obywatelstwo niemieckie na polskiej części Górnego Śląska.

wnuk deportowanego Niemca

nikt nie wspomniał o Niemcach deportowanych ? wstyd !! i obłuda!!byłem tam i słyszałem nawet o kresowiakach wspominali !! litości!!!

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.