Wysokie pensje, ale również odprawy i emerytury. Byli europosłowie już nigdy nie będą klepać biedy

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Wysokie pensje, ale również odprawy i emerytury. Byli europosłowie już nigdy nie będą klepać biedy

Norbert Ziętal

Nawet ok. 600 tys. złotych odprawy mogą otrzymać byli europosłowie, którzy nie zasiądą ponownie w Parlamencie Europejskim. Ci z nich, którzy skończyli 63 lata, zamiast odprawy mogą wybrać niezłą emeryturę, wynoszącą nawet 15 tys. złotych miesięcznie.

Na finansowe przywileje może liczyć trzydziestu z dotychczasowych 51 polskich europosłów. Niektórzy z tego grona mogą skorzystać z rekordowych odpraw. To osoby, które w Brukseli są od 2004 r., czyli chwili wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Cztery pełne, pięcioletnie kadencje.

Do rekordzistów zalicza się Czesław Siekierski, pochodzący z województwa świętokrzyskiego, poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego, pod-karpacka „jedynka” tegorocznej listy Koalicji Europejskiej. W europarlamencie zasiadał cztery pełne kadencje, od 2004 r. Jeżeli będzie chciał skorzystać z odprawy, to może liczyć na wypłatę nawet ok. 600 tys. złotych.

Jednak byli europosłowie, którzy przekroczyli 63. rok życia, zamiast odprawy mogą wybrać europoselską emeryturę. Wynosi ona, w przeliczeniu na polską walutę, tysiąc złotych za każdy rok sprawowania mandatu. Najwyższa stawka to 70 proc. aktualnego wynagrodzenia europosła. Emerytura może maksymalnie wynieść ok. 21 tys. złotych. Otrzymają je osoby, które były europosłami przez 20 lat.

W dalszej części m.in.:

 • ile za pracę w Brukseli może dostać kończący kadencję Stanisław Ożóg
 • ile miesięcznie zarabia europoseł
 • ile zaoszczędzili podkarpaccy europosłowie

 

Pozostało jeszcze 73% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.