Wysokie kary za cofanie liczników w samochodach. Nowe przepisy wchodzą już od 25 maja

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Norbert Ziętal

Wysokie kary za cofanie liczników w samochodach. Nowe przepisy wchodzą już od 25 maja

Norbert Ziętal

Kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do nawet pięciu lat będzie grozić za cofnięcie licznika przebiegu kilometrów w samochodzie. Nowe przepisy wejdą w życie 25 maja, a surowe sankcje będą dotyczyć zarówno osobę wykonującą usługę, jak również zleceniodawcę.

W przypadku spraw mniejszej wagi grozić będą kary grzywny lub ograniczenia wolności.

Cofanie liczników samochodów to jedna z najpopularniejszych metod nieuczciwych sprzedawców samochodów, która w efekcie ma podnieść cenę używanego pojazdu.

Według danych Centralnego Ośrodka Informatyki, ok. 20 proc. samochodów poruszających się po polskich drogach, przejechało więcej kilometrów niż wynika to ze wskazania ich licznika kilometrów. Nie jest to tylko polskie zjawisko. Szacunki urzędników Unii Europejskiej mówią, że od 5 do 12 proc. aut w obrocie krajowym ma przestawiony licznik kilometrów, a odsetek pojazdów wywożonych za granicę, z taką niedozwoloną ingerencją, wynosi od 30 do aż 50 proc.

Przy sprzedaży samochodu z cofniętym licznikiem można wiele zarobić. Szacunki niemieckiego automobilklubu ADAC mówią o „zysku” rzędu nawet kilkudziesięciu procent na przekręceniu licznika.

Z drugiej strony koszt „usługi” przekręcenia licznika jest niewielki. W Internecie aż roi się od ogłoszeń z ofertami cofnięcia licznika lub częściej „korekty” licznika. Firma wykonująca taką usługę bez problemu podjedzie do klienta, we wskazane miejsce. Obecny koszt takiej usług wynosi zaledwie 150 złotych, czasami nawet mniej. To mało, jeżeli weźmiemy pod uwagę, że może to nam przynieść nawet kilka czy kilkanaście tysięcy złotych więcej ze sprzedaży samochodu.

W dalszej cześci artykułu:

 • kontaktujemy się z firmą cofającą liczniki
 • już niedługo to będzie przestępstwo, sprawdzamy jakie będą kary

 

Pozostało jeszcze 58% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.