Wysadzić w powietrze? Nie ma mowy! Rzeszowski pomnik jest bardzo trudny do wyburzenia

Czytaj dalej
Fot. Fot. Włodzimierz Kozło
Bartosz Gubernat

Wysadzić w powietrze? Nie ma mowy! Rzeszowski pomnik jest bardzo trudny do wyburzenia

Bartosz Gubernat

Wyburzenie pomnika czynu rewolucyjnego to zadane karkołomne, kosztowne i niebezpieczne. Specjaliści przekonują, że osoby, które będą podejmowały w tej sprawie decyzję powinny ją dobrze przemyśleć.

Wybudowany w latach 60. pomnik czynu rewolucyjnego to bezsprzecznie jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów w Rzeszowie. Wysoki na ponad 40 metrów góruje nad rondem Dmowskiego, czyli głównym skrzyżowaniem, do którego prowadzą wszystkie drogi wjazdowe do miasta.

Czy się to komuś podoba, czy nie, wyniki badań opinii publicznej i sondaży dowodzą jednoznacznie: to symbol Rzeszowa, który rzeszowianie darzą wielkim sentymentem. Mimo to w tym roku może zniknąć z krajobrazu śródmieścia. Powód? Ustawa dekomunizacyjna, którą w ubiegłym roku przyjął Sejm. Zgodnie z nią należy z przestrzeni publicznej usunąć wszelkie budowle i nazwy, które propagują komunizm. A w opinii ekspertów Instytutu Pamięci Narodowej rzeszowski pomnik jest właśnie takim obiektem.

Eksplozja nie wchodzi w grę

Zależnie od rozwoju sytuacji ewentualna decyzja o wyburzeniu obiektu będzie należała do jego właściciela, ojców bernardynów lub wojewody. Eksperci, którzy zawodowo zajmują się burzeniem takich obiektów, radzą, aby przed wydaniem zgody sprawę dobrze przemyśleć. Z wielu powodów. Krzysztof Glijer, doświadczony saper i właściciel firmy wyburzeniowej z Dębicy ostrzega, że koszty będą niewspółmierne do uzyskanych efektów.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak saper ocenia możliwości metody wybuchowej
 • jak należałoby zabezpieczyć teren w przypadku zastosowania młota na wysięgniku
 • jakie byłyby szacunkowe koszty w przypadku zastosowania koparki z nożycami wyburzeniowymi
 • co w sprawie pomnika proponuje poseł Andrzej Szlachta
Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.