Wyróżnienie – Gmina Przyjazna Mieszkańcom - Gmina Jastrzębia

Czytaj dalej
.

Wyróżnienie – Gmina Przyjazna Mieszkańcom - Gmina Jastrzębia

.

Wojciech Ćwierz, wójt gminy Jastrzębia: Przez ponad dziesięć lat byłem prezesem lokalnego stowarzyszenia, dlatego sfera działalności organizacji pozarządowych jest mi szczególnie bliska. Mamy już trzynaście kół gospodyń wiejskich, kilka bardzo aktywnych stowarzyszeń, zespoły ludowe i kluby seniora. Dynamicznie rozwijają się kluby sportowe, które prowadzą zajęcia z dziećmi i młodzieżą w kilku dyscyplinach.

Władze samorządowe gminy Jastrzębia tworzą przyjazny klimat dla działalności organizacji społecznych, inicjują ich tworzenie oraz wpierają rozwój poprzez pomoc instytucjonalną i finansową. Na terenie gminy funkcjonuje obecnie kilkadziesiąt organizacji pozarządowych i nieformalnych grup mieszkańców, realizujących zadania z zakresu kultury, sportu, edukacji, pomocy osobom niepełnosprawnym i starszym oraz działalności charytatywnej.

Warto dodać, że oddolne inicjatywy mogą liczyć na wsparcie ze strony władz samorządowych. W ostatnich latach znacznie wzrosły wydatki gminy na dotacje dla klubów sportowych. Tradycją stało się również finansowe wspieranie przez gminę projektów kulturalnych stowarzyszeń i zespołów ludowych. Ponadto z inicjatywy władz samorządowych regularnie organizowane są bezpłatne szkolenia zwiększające kompetencje lokalnych liderów. Dzięki tej edukacji organizacje samodzielnie pozyskują środki na realizację własnych projektów, zdobywając dotacje i granty w konkursach ogłaszanych m.in. przez samorząd Województwa Mazowieckiego.

- Mam wielki szacunek dla ludzi zaangażowanych w działalność społeczną. Wiem, ile wysiłku trzeba włożyć w tę pracę, a często również własnych środków i ile poświęcić czasu, kosztem życia prywatnego i swoich najbliższych. Ci ludzie, to prawdziwi liderzy, a efekty ich działalności są imponujące. Miejscowości, w których działają stowarzyszenia są zintegrowane i otwarte na działania służące lokalnemu rozwojowi. W gminie prowadzone są różnorodne przedsięwzięcia o charakterze społecznym, mamy również gminne koło wolontariatu osób starszych. Kultura ludowa w gminie Jastrzębia przeżywa prawdziwy renesans. W czasach gdy nawet w wielkich miastach powraca zainteresowanie tym co tradycyjne i ludowe, mamy wyjątkową szansę, aby wykorzystać nasz kulturalny potencjał, promując gminę Jastrzębia, gdzie folklor jest prawdziwym bogactwem.

KULTURA LUDOWA

Największe dokonania kulturalne mają bezsprzecznie trzy zespoły ludowe, które od wielu lat współpracują ze stowarzyszeniami. Zespół „Owadowianki” działa u boku Stowarzyszenia Owadów „Wieś z Przyszłością”. Warto podkreślić, że zespół ściśle współpracuje z miejscową Niepubliczną Szkołą Podstawową, a jego członkami poza dorosłymi są również dzieci. „Bartodziejaki” działają przy Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju i Promocji Wsi Bartodzieje. Dzięki realizacji unijnego projektu zakupione zostały stroje ludowe i rozpoczęły się zajęcia wokalne i taneczne z grupą seniorów. Zespół występował ze znanymi kapelami i muzykami ludowymi, m.in. Zdzisławem Kwapińskim i Leszkiem Deją. Kolejny zespół to wyjątkowo żywiołowa grupa śpiewacza „Raz na Ludowo”, w skład której wchodzą panie z Lesiowa i Gorynia. Od chwili powstania zespół współpracował ze Stowarzyszeniem „Razem dla Jutra”, a obecnie z Kołem Gospodyń Wiejskich z Lesiowa. Poziom artystyczny zespołu jest bardzo wysoko oceniany na regionalnych przeglądach folklorystycznych, o czym świadczą wielokrotne sukcesy na iłżeckim Festiwalu Folkloru im. Józefa Myszki. Dobre praktyki z Owadowa, Bartodziejów i Lesiowa uważnie podpatrują mieszkańcy innych miejscowości. Zainteresowanie działalnością kulturalną w ostatnich latach stało się w gminie Jastrzębia niemal powszechne. Zespoły wokalne działają również w Dąbrowie Kozłowskiej i Mąkosach Starych. W Jastrzębi przy Klubie Seniora powstał amatorski zespół teatralny, który ma za sobą już kilka premierowych spektakli.

SPORT

Rozwój sportu to jeden z priorytetów obecnych władz samorządowych gminy Jastrzębia. Efekty działań są bardzo konkretne. Poprawiła się infrastruktura sportowa, powstały nowe kluby i rozszerzyła się oferta zajęć dla dzieci i młodzieży. W sierpniu 2020 roku otwarty został przebudowany stadion piłkarski w Jastrzębi. Zakres prac obejmował m.in. budowę systemu automatycznego nawadniania, trybun dla kibiców, wiat dla zawodników, piłkochwytów i bramek. Jeszcze w tym roku obok boiska zbudowana zostanie bieżnia. Na realizację obu inwestycji gmina Jastrzębia pozyskała dotacje z budżetu samorządu Województwa Mazowieckiego. Odmłodzona seniorska drużyna „Akcji” Jastrzębia występuje obecnie w rozgrywkach A-klasy. W klubie trenuje również dwudziestoosobowa drużyna trampkarzy. „Akcja” Jastrzębia korzystając z zewnętrznych źródeł finansowania organizuje cykliczne turnieje i inne imprezy integrujące środowisko piłkarskie. Aby zwiększyć ofertę zajęć sportowych władze gminy Jastrzębia we współpracy z dyrekcją szkoły w Jastrzębi oraz klubem „Akcja” Jastrzębia reaktywowały Uczniowski Klub Sportowy przy PSP w Jastrzębi. Na ten cel udało się pozyskać dotację, która pozwoliła na zakup sprzętu sportowego w postaci bramek i piłek oraz opłacenie trenerów. Obecnie w ramach UKS-u trenują trzy grupy wiekowe, „młodziki” (rocznik 2009-2010), „orliki” (rocznik 2011-2012) i „żaki” (rocznik 2013-2014). Bieżąca działalność klubu jest finansowana z budżetu gminy oraz dotacji z Ministerstwa Sportu i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego.

W ubiegłym roku powołany został siatkarski klub GKS Jastrzębia. Drużyna pod kierunkiem legendy radomskiej siatkówki Pawła Słomki występuje w rozgrywkach IV ligi. Większość zawodników to mieszkańcy gminy, którzy popularyzują tę dyscyplinę wśród dzieci i młodzieży. We współpracy z samorządem gminy i województwa prowadzą zajęcia i organizują siatkarskie turnieje. Spośród innych dyscyplin, które rozwijają się w Jastrzębi wspomnieć należy działalność stowarzyszenia „TAKA” z siedzibą przy szkole w Lesiowie, w którym młodzież ćwiczy karate. To młody klub, a już może pochwalić wieloma medalami, czy pucharami zdobytymi zawodach o zasięgu ponadregionalnym.

WSPARCIE OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

Gmina Jastrzębia rozszerza wsparcie dla środowiska osób niepełnosprawnych poprzez realizację programu „Opieki wytchnieniowej” i „Usług opiekuńczych dla osób niepełnosprawnych”. Dzięki zaangażowaniu pracowników Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej gmina Jastrzębia otrzymała dotację z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, pochodzącą z Funduszu Sprawiedliwości. Pomoc w programie „Opieki wytchnieniowej” skierowana jest do członków rodzin lub opiekunów, którzy wymagają wsparcia w postaci doraźnej, czasowej przerwy w sprawowaniu bezpośredniej opieki nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności, a także nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności lub osobami z orzeczeniami równoważnymi. Środki są również przeznaczana na podniesienie umiejętności i wiedzy w tym zakresie sprawowanej opieki. Celem programu „Usługi opiekuńcze dla osób niepełnosprawnych” jest wsparcie społeczne w formie usług opiekuńczych, w tym specjalistycznych usług opiekuńczych osób niepełnosprawnych w wieku do 75 roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności, jak również z orzeczeniami równoważnymi oraz dzieci do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności ze szczególnymi wskazaniami, tj. konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

UNIWERSYTET TRZECIEGO WIEKU

Z myślą o seniorach powstał projekt pn. „Uniwersytet Trzeciego Wieku w Gminie Jastrzębia”, wdrażany od października 2019 roku przez Radomską Szkołę Wyższą w partnerstwie z Gminą Jastrzębia. Do udziału w zajęciach zgłosiło się 60 osób w wieku 55+. Seniorzy uczestniczą w wykładach i konserwatoriach z dziedziny zdrowia, aktywizacji zawodowej, kultury i społeczeństwa oraz edukacji. W ofercie uniwersytetu są szkolenia komputerowe, kursy pierwszej pomocy, pracownia rękodzieła, zajęcia nordic walking, a także spotkania integracyjne i wycieczki. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wynosi 418 tys. złotych.

Wyróżnienie – Gmina Przyjazna Mieszkańcom - Gmina Jastrzębia
.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.