Wyrok dla urzędniczki z gminy Brzyska, która nie dopełniła obowiązków. Sąd warunkowo umorzył sprawę

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Jefimow
Ewa Gorczyca

Wyrok dla urzędniczki z gminy Brzyska, która nie dopełniła obowiązków. Sąd warunkowo umorzył sprawę

Ewa Gorczyca

Sąd Okręgowy w Krośnie wydał prawomocny wyrok w sprawie Marii N. Uznał, że pracownica gminy Brzyska nie dopełniła obowiązków i przekroczyła uprawnienia, nie wydając właścicielom kilku działek decyzji podatkowych. Sąd warunkowo umorzył postępowanie, bo swoim postępowaniem urzędniczka nie wyrządziła nikomu szkody finansowej.

Jak się okazało - nakazy podatkowe nie trafiały do adresatów ale urzędniczka regulowała te należności z własnej kieszeni.

Sędzia Mariusz Hanus w ustnym uzasadnieniu wyroku podkreślał, że z taką sprawą sąd spotkał się po raz pierwszy.

- Sytuacja, w której znalazła się oskarżona była nietypowa, nigdy wcześniej w tej gminie nie występowała

- stwierdził sędzia Hanus.

Do obowiązków Marii N, urzędniczki z wieloletnim doświadczeniem, zatrudnionej w urzędzie gminy w Brzyskach, należało wydawanie decyzji podatkowych. W 2016 roku pojawiły się niejasności dotyczące czterech osób, właścicieli działek położnych w jednej z miejscowości gminy. Okazało się, że decyzje nie były im doręczane, ale podatki na ich nazwiska wpływały do kasy gminy - pieniądze wpłacała Maria N.

Rodziny M, do której należały działki, nie dziwiło, że nie dostają decyzji podatkowych. Po przeprowadzonej w 2006 roku procedurze modernizacji ewidencji gruntów i nieruchomości, zgłosili zastrzeżenia do starostwa powiatowego. Na tej podstawie wójt zawiesił postępowanie za 2009 rok i lata wcześniejsze.

W późniejszych latach zawieszenie jednak nie obowiązywało. Tak więc Maria N. powinna była terminowo wydawać decyzje podatkowe i powinny one być doręczane właścicielom nieruchomości.

Jednak Maria N. tego nie robiła. Dlaczego? Bo nadal nic się nie działo w sprawie administracyjnej, która była podstawą zawieszenia. Urzędniczka naliczyła podatki rolne i od nieruchomości, ale decyzje nie zostały wysłane adresatom.

Równocześnie Maria N. wpłacała własne pieniądze w ich imieniu na konto urzędu gminy. Za sześć lat uzbierała się kwota 4 tys. 699 złotych.

Więcej o całej sprawie przeczytasz w dalszej cześci artykułu.

Pozostało jeszcze 51% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Ewa Gorczyca

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.