Wyprawka dla uczniów z dysfunkcjami

Czytaj dalej
Magdalena Jach

Wyprawka dla uczniów z dysfunkcjami

Magdalena Jach

Choć początek roku szkolnego dopiero w poniedziałek 4 września, rodzice już teraz mogą ubiegać się o dofinansowanie do zakupu podręczników w ramach rządowego programu „Wyprawka szkolna 2017”.

Wnioski powinni złożyć - u dyrektora szkoły - do 8 września. Prawo do skorzystania z pomocy mają jednak tylko uczniowie posiadający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego w szkołach ponadgimnazjalnych i specjalnych przysposabiających do pracy.

- O dofinansowanie mogą wystąpić rodzice niezależnie od uzyskiwanych dochodów - zaznacza Elżbieta Kukuła, kierownik oddziału szkół publicznych Wydziału Edukacji UMŁ. - Przysługuje ono uczniom z różnymi dysfunkcjami: niesłyszącym, słabosłyszącym, z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym, z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją, z autyzmem, autyzmem z zespołem Aspergera oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi, a uczęszczają do szkół specjalnych przysposabiających do pracy, branżowych, artystycznych, techników, liceów ogólnokształcących.

Rodzice muszą najpierw zakupić podręczniki, a potem przedstawić za nie rachunki (faktury, paragony). Kwoty dofinansowania są różne. Mogą wynieść do 445 zł.

- W Łodzi w roku szkolnym 2016/17 z dofinansowania do szkolnych podręczników skorzystało 884 uczniów - podsumowuje Dorota Gryta, wicedyrektor Wydziału Edukacji UMŁ. - Według naszych szacunków, w roku szkolnym 2017/18 uprawnionych do skorzystania będzie ok. 500 osób.

Jeżeli chodzi o pozostałych uczniów - większość z nich otrzyma podręczniki w szkołach. Zgodnie z ministerialnym programem wyposażania kolejnych roczników w darmowe podręczniki, czekają one już na uczniów klas II, III, V i VI w szkołach podstawowych oraz w klasach II i III wygaszanych gimnazjów - po starszych kolegach.

W związku w reformą systemu edukacji i wprowadzeniem nowej podstawy programowej w szkołach podstawowych, które stają się ośmioletnie, nowe podręczniki trafią we wrześniu do dzieci w klasach I, IV i VII.

Szczegółowe informacje na temat programu „Wyprawka szkolna” znajdują się na stronie www.uml.pl.

Magdalena Jach

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.