OPRAC. (GM)

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo i na czas wykonania określonej pracy

Wypowiedzenie umowy na zastępstwo i na czas wykonania określonej pracy Fot. Pixabay
OPRAC. (GM)

Na pytania Czytelników odpowiada Jolanta Jankowska, prawnik z Państwowej Inspekcji Pracy w Zielonej Górze.

- W firmie zatrudniamy pracowników na czas wykonania określonej pracy (uszycie określonej ilości odzieży letniej). Po ostatnich zmianach do Kodeksu pracy, ten rodzaj umów został wykreślony z katalogu umów o pracę. Czy te umowy są w dalszym ciągu wiążące między stronami, czy może przekształciły się z mocy prawa w umowy na czas ściśle określony?

- Z dniem 22 lutego 2016 r. weszła w życie ustawa zmieniająca przepisy Kodeksu pracy oraz niektórych ustaw, która wprowadziła zmiany w zakresie zawierania umów o pracę na czas określony. Zgodnie z tymi przepisami pracodawca może zawrzeć z pracownikiem nie więcej niż 3 umowy na czas określony, a łączny okres zatrudnienia na podstawie takich umów nie może przekraczać 33 miesięcy. Nowelizacja zlikwidowała również odrębny rodzaj umowy o pracę, jakim była umowa na czas wykonania określonej pracy. Obecnie katalog umów o pracę zgodnie z art. 25 par. 1 Kodeksu pracy, obejmuje umowę na okres próbny, na czas nieokreślony albo na czas określony. Od tych zmian tj. od 22 lutego 2016 r. nie ma możliwości zawierania umów na czas wykonania określonej pracy. Zgodnie z art. 13 przepisów przejściowych, do umów na czas wykonania określonej pracy trwających w dniu wejścia w życie ustawy nowelizującej stosuje się przepisy dotychczasowe. Umowy te w dalszym ciągu obowiązują po zmianie przepisów i ulegną rozwiązaniu z dniem wykonania określonej pracy na którą zostały zawarte.

- Zatrudniamy pracownika na czas zastępstwa pracownicy przebywającej na urlopie rodzicielskim już czwarty miesiąc. Ostatnio mamy zastrzeżenia do jego pracy i chcielibyśmy dać mu wypowiedzenie. Wiemy, że zmieniły się przepisy jeżeli chodzi o wypowiedzenie umów na czas określony. Jaki zatem okres wypowiedzenia obowiązuje przy umowie tego rodzaju?

- 22 lutego 2016 r. utracił moc art. 33(1) Kodeksu pracy, zgodnie z którym okres wypowiedzenia umowy o pracę na zastępstwo wynosił 3 dni robocze. Po zmianie przepisów długość okresu wypowiedzenia umowy o pracę na czas określony, w tym również zawartej celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy określa art. 36 Kodeksu pracy.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę na zastępstwo będzie uzależniony od okresu zatrudnienia u danego pracodawcy i wynosi:

1) 2 tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż 6 miesięcy,
2) 1 miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 6 miesięcy,
3) 3 miesiące , jeżeli pracownik był zatrudniony co najmniej 3 lata.

Stosownie do art. 16 ustawy zmieniającej, ustalenie długości okresu wypowiedzenia umów o pracę na czas określony, w tym również na czas zastępstwa trwających w dniu 22 lutego 2016 r., których wypowiedzenie następuje po tym dniu nie uwzględnia się okresów zatrudnienia u danego pracodawcy przypadających przed 22 lutego 2016 r. Zatem okres wypowiedzenia umowy na czas zastępstwa będzie wynosił do dnia 21 sierpnia 2016 r. 2 tygodnie.

OPRAC. (GM)

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.