Bartosz Gubernat

Wypadek za wypadkiem. Rowerzyści w roli głównej

W każdej kolizji roweru i samochodu, zawsze to rowerzysta jest znacznie bardziej poszkodowany. Nie zawsze jednak winny jest kierowca samochodu Fot. K.Kapica W każdej kolizji roweru i samochodu, zawsze to rowerzysta jest znacznie bardziej poszkodowany. Nie zawsze jednak winny jest kierowca samochodu
Bartosz Gubernat

Jest źle. Do wypadków i kolizji, w których biorą udział rowerzyści, na Podkarpaciu dochodzi niemal codziennie. Za większość z nich odpowiadają właśnie cykliści.

Policjanci i przedstawiciele organizacji rowerowych nie mają wątpliwości: to skutek zniesienia obowiązku posiadania karty rowerowej. Dlatego chociaż rowerzysta jest dziś traktowany jako pełnoprawny uczestnik ruchu, często nie zna podstawowych zasad poruszania się po drogach. Nie wie, co oznaczają znaki. Nie sygnalizuje ręką skrętu. Przejeżdża przez przejścia dla pieszych.

- Najwyższy czas cofnąć się do tego, co było dobre. Staramy się organizować jak najwięcej akcji edukacyjnych, które mają uświadomić rowerzystom, jak ważna jest znajomość przepisów. To samo muszą zrobić urzędnicy. Tymczasem w miasteczku ruchu drogowego w Rzeszowie nie ma planszy z objaśnieniem znaków. Jest za to tablica z regulaminem, którego nikt nie czyta - mówi Daniel Kunysz ze stowarzyszenia Rowery.Rzeszow.pl.

Rowerzyści nie znają znaków i przepisów

Z policyjnych statystyk wynika, że w tym roku na Podkarpaciu doszło już do ponad 170 wypadków z udziałem rowerzystów. Zginęło w nich 9 osób, czyli o 3 więcej niż w takim samym okresie ubiegłego roku. Co ciekawe, najczęściej uczestniczą w nich osoby mające więcej niż 60 lat. Policjanci odnotowali aż 49 wypadków z ich udziałem.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in. jakie pomysły na zmianę tych statystyk mają policjanci i sami rowerzyści.

Pozostało jeszcze 63% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Bartosz Gubernat

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.