Wyjątkowa kolekcja jest u nas. W Ostromecku [zdjęcia]
Wczoraj w Ostromecku trwało oprowadzanie po nowej wystawie kolekcji fortepianów im. Andrzeja Szwalbego. Warto zobaczyć to na własne oczy.
To jedna z trzech największych kolekcji fortepianów i pianin w Polsce - mowa o tej, którą można podziwiać w pałacu w Ostromecku. Obejmuje kilkadziesiąt instrumentów zbudowanych na przestrzeni ostatnich dwustu lat, w tym największą w Europie grupę fortepianów wykonanych w wytwórniach znajdujących się na ziemiach polskich. Wystawa prezentuje 40 z 53 znajdujących się w zbiorze instrumentów. Zwiedzający mogą obejrzeć m.in. fortepian firmy Krall & Seidler należący do Zygmunta Noskowskiego, wybitnego polskiego kompozytora.
Ciekawostką jest fortepian z warsztatu Jana Kerntopfa w Warszawie. Pochodzi z 1845 roku. - Kerntopf był rodowitym bydgoszczaninem. Opiekował się przez wiele lat pewnym młodym chłopakiem, któremu ze względu na wielki talent, podarował za darmo jeden ze swoich fortepianów - opowiadali oprowadzający. - Chłopak nazywał się Ignacy Jan Paderewski i mieszkał u rodziny Kerntopfów do końca studiów w Warszawie.
Kolekcję można oglądać w Ostromecku za darmo. Aby móc ją wyeksponować, należało spełnić sporo warunków - między innymi pokryć wszystkie okna w Pałacu Starym foliami antywłamaniowymi, zainstalować stały monitoring wnętrz, a także wydzielić szlaki zwiedzania od miejsc ekspozycji.