Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Na obchodach będzie prezydent RP

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała / GL
mk

Wydarzenia Zielonogórskie 1960. Na obchodach będzie prezydent RP

mk

Zaczęły się przygotowania do obchodów 58. rocznicy "Wydarzeń Zielonogórskich 1960". W piątek spotkał się komitet organizacyjny.

W tym roku rocznica "Wydarzeń Zielonogórskich" miała bardzo uroczystą oprawę z wręczeniem odznaczeń poszkodowanym, koncertami, przedstawieniami i konferencjami naukowymi. Obchody trwały blisko tydzień. Na zakończenie odbyła się w Cinema City premiera filmu dokumentalnego, wyprodukowanego przez "Gazetę Lubuską". Przygotowaniami całego programu zajmował komitet organizacyjny pod przewodnictwem wicewojewody lubuskiego Roberta Palucha. W składzie byli przedstawiciele marszałek województwa lubuskiego Elżbiety Anny Polak, prezydenta Zielonej Góry Janusza Kubickiego, szefowie instytucji kultury, nauki, a także prezes Polska Press Oddziału w Zielonej Górze Grzegorz Widenka, inicjator tych działań.

W piątek, 13 października, komitet organizacyjny zaczął znów prace - już nad przygotowaniem uroczystości w maju 2018 roku. Uczestnictwo zapowiedział już Andrzej Duda, prezydent RP, ponieważ rocznica "Wydarzeń Zielonogórskich" ma być włączona w obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę. Na piątkowym spotkaniu wstępnie zaplanowano główne uroczystości na 27 maja. Padły propozycje, aby odznaczyć pośmiertnie osoby prześladowane w Wydarzeniach, które otrzymały największe wyroki więzienia. Członkowie komitetu rozmawiali także o tym, aby wypracować jakiś sposób pomocy poszkodowanym, którzy dziś często żyją w bardzo trudnych warunkach materialnych. Nie wiadomo jeszcze, gdzie odbędą się uroczystości w przyszłym roku, ponieważ plac przy filharmonii będzie w przebudowie. Wstępnie rozmawiano już o obchodach 60-lecia "Wydarzeń Zielonogórskich", a także o wybudowaniu pomnika ks. Kazimierza Antoniego Michalskiego, proboszcza, który stanął razem z mieszkańcami w obronie Domu Katolickiego w 1960 roku.

Co stało się 57 lat temu na ulicach Zielonej Góry? Pięć tysięcy mieszkańców walczyło z milicją na ulicach miasta o Dom Katolicki. Chcieli powstrzymać eksmisję z budynku obecnej Zielonogórskiej Filharmonii. W tamtych czasach to był największy protest przeciw władzy komunistycznej. Aresztowano blisko 300 osób, sąd wydawał bardzo wysokie wyroki.

mk

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.