Wychowałeś przynajmniej troje dzieci? Nieważne kiedy to było. Masz prawo do Karty Dużej Rodziny i zniżek

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Wychowałeś przynajmniej troje dzieci? Nieważne kiedy to było. Masz prawo do Karty Dużej Rodziny i zniżek

Bogna Kisiel

– Od 1 stycznia 2019 roku wszyscy rodzice, którzy kiedykolwiek wychowywali troje i więcej dzieci, bez względu na wiek rodziców i dzieci mogą korzystać ze zniżek wynikających z ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny – mówi Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Napierała przypomina, że już w ubiegłym roku została połączona Poznańska Karta Rodziny Dużej z ogólnopolską Kartą Dużej Rodziny.

– W ten sposób rodziny mogą korzystać z ulg w ogólnopolskim katalogu oraz tych, które są zawarte w naszym gminnym programie

– dodaje Napierała.

Dotychczas karta była przyznawana członkom rodziny, w których wychowuje się co najmniej troje dzieci. Dzieci korzystają z kart do ukończenia 18 lat lub 25 w przypadku kontynuowania nauki. Rodzice natomiast mają prawo do zniżek dożywotnio. Teraz tymi przywilejami zostali objęci także rodzice, którzy wychowywali troje i więcej dzieci przed wprowadzeniem w życie wspomnianych kart. I to bez względu na to, czy te dzieci żyją, czy już nie. Karta przysługuje też osobom, które pozostawały w konkubinacie. W przypadku, gdy któryś z partnerów nie jest rodzicem trojga dzieci, wówczas nie może korzystać z ulg.

I tak np. w związku nieformalnym kobieta, która ma dwoje dzieci z obecnym partnerem, a mężczyzna posiada też dziecko z poprzedniego związku, to jemu przysługuje karta, a jej nie.

– Musi on jednak udowodnić, że ponosi czy ponosił koszty utrzymania dziecka z pierwszego związku, na przykład miał zasądzone alimenty

– wyjaśnia Napierała.

Uprawnienia do karty przysługują natomiast małżonkowi rodzica, który ma co najmniej troje dzieci, nawet jeżeli małżonek ten nie ma żadnego własnego dziecka.

Z szacunków Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus” wynika, że dzięki zmianie przepisów liczba posiadaczy karty zwiększy się do 3 mln.

– Od 2 stycznia zgłosiło się już ponad 50 osób z wnioskiem o wydanie karty – twierdzi Napierała. I przypomina:

– Poznańska karta została wprowadzona w 2015 roku, od tego czasu wydaliśmy 24 tysiące kart.

W poniedziałki PCŚ pracuje dłużej

W styczniu PCŚ wydłużyło godziny pracy w każdy poniedziałek. 7, 14, 21 i 28 stycznia Działy Obsługi Klienta PCŚ przy ul. Wszystkich Świętych 1 oraz przy Małachowskiego 10 będą pracowały do godz. 18.

– To pilotaż, jeśli się sprawdzi, to będziemy pracować jeden dzień dłużej w tygodniu – mówi Napierała.

Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.