Wybory samorządowe 2018 po podkarpacku. Rekordy, wzloty i upadki [ANALIZA]

Czytaj dalej
Fot. Krzysztof Kapica
Norbert Ziętal

Wybory samorządowe 2018 po podkarpacku. Rekordy, wzloty i upadki [ANALIZA]

Norbert Ziętal

Spektakularny sukces PiS w wyborach do Sejmiku Podkarpackiego. Porażki kandydatów partii rządzącej - poza jednym wyjątkiem - w większych miastach. Czarny PR i zaskakujące werdykty wyborców. Oto analiza większych i mniejszych niespodzianek pierwszej tury wyborów samorządowych 2018 na Podkarpaciu.

Do wyborów samorządowych w Podkarpackiem poszła większość wyborców. Frekwencja w województwie wyniosła 53,23 proc. i była tylko nieco niższa od średniej ogólnopolskiej - 54,93 proc.

W niektórych podkarpackich gminach frekwencja przekroczyła nawet 60 proc. W gminie Gać w powiecie przeworskim wyniosła 64,42 proc., a w gminie Cisna w powiecie bieszczadzkim leskim - 63,62 proc.

Dla przypomnienia, w 2014 r. w wyborach samorządowych w Podkarpackiem uczestniczyło 50,62 proc. uprawnionych, podczas gdy średnio w Polsce 47,21 proc.

Łącznie w Podkarpackiem w wyborach samorządowych 2018 wybraliśmy 3006 radnych gminnych, powiatowych i wojewódzkich. Wybraliśmy bądź wybierzemy dopiero w drugiej turze 109 wójtów, 45 burmistrzów i 6 prezydentów. W przyszłą niedzielę dogrywki wyborcze odbędą się w kilkudziesięciu gminach i kilku miastach.

Sukces Prawa i Sprawiedliwości na Podkarpaciu

Prawo i Sprawiedliwość odniosło w Podkarpackiem spektakularny sukces w wyborach do sejmiku. Rozbiło bank, zdobywając aż 25 mandatów na 33. 5 wywalczyła Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska i .Nowoczesna), 3 mandaty zdobyło Polskie Stronnictwo Ludowe. Sukces tym bardziej ważny, że sejmik, jak sama nazwa wskazuje, to mały regionalny Sejm. Tutaj zapadają najważniejsze decyzje o podziale pieniędzy dla województwa, a marszałek sejmiku często jest określany „małym premierem”.

Jednak sukces PiS w wyborach do sejmiku nie wszędzie przełożył się na dobry wynik w miastach i gminach.

W dalszej części przeczytasz:

 • jak wyborczy wynik w Rzeszowie komentuje prezydent Tadeusz Ferenc
 • o spektakularnych wpadkach przemyskiego sztabu wyborczego PiS
 • czy czarny PR w tych wyborach zdał egzamin
 • jaki samorządowiec zdobył rekordowe popracie
Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Norbert Ziętal

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.