Wybitny chirurg ma swoje drzewo [zdjęcia]

Czytaj dalej
Fot. Filip Kowalkowski
Hanka Sowińska

Wybitny chirurg ma swoje drzewo [zdjęcia]

Hanka Sowińska

Od wczoraj w Alei Ossolińskich rośnie dąb dedykowany prof. Zygmuntowi Mackiewiczowi, jednemu z najwybitniejszych bydgoszczan.

- Są nazwiska, które same w sobie zawierają tytuły naukowe, zaszczyty i to coś, co stanowi o wielkości człowieka, który je nosi. Jestem przekonany, że nazwisko profesora Zygmunta Mackiewicza zalicza się do tej kategorii - tak podczas laudacji wygłoszonej na cześć znakomitego chirurga, którego w 2013 r. UMK uhonorował tytułem doktora honoris causa, mówił Jego uczeń, prof. Wojciech Zegarski.

Wczoraj, podczas uroczystości posadzenia dębu prof. Zegarski przypomniał zasługi swojego Nauczyciela, podkreślając, że zmarły w październiku 2015 r. prof. Mackiewicz był jednym z najznamienitszych obywateli naszego miasta. - Swoim uczniom dawał szanse na samodzielną pracę i rozwój, a bydgoską chirurgię wprowadził do Europy.

W uroczystości wzięła udział rodzina prof. Mackiewicza. - Ta aleja była bliska mojemu mężowi - w młodości mieszkał niedaleko stąd - mówiła wdowa Jadwiga Mackiewicz.

Prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski podkreślał zasługi Profesora w odbudowie fontanny „Potop”.

Dąb upamiętniający współtwórcę bydgoskiej Akademii Medycznej został posadzony nieopodal drzewka, którym 10 lat temu uhonorowano Wilfrieda Samela, przyjaciela Bydgoszczy.

- Historię tego miasta budowali Polacy, Niemcy, Żydzi - przypomniał Józef Herold, pomysłodawca Bydgoskiej Alei Dębów.

Na uroczystości obecna była delegacja Wilhelmshaven, miasta partnerskiego Bydgoszczy, której przewodniczył nadburmistrz Andreas Wagner. Wśród gości z Niemiec była wdowa Ilma Samel, przewodnicząca Związku Mieszkańców Bydgoszczy w Niemczech. Wzruszona dziękowała za pamięć o jej mężu.

15 maja, o godz. 15 nieopodal fontanny „Potop” odsłonięta zostanie Ławeczka prof. Mackiewicza.

Hanka Sowińska

Zawodowe zainteresowania: zdrowie, medycyna, organizacja ochrony zdrowia, historia medycyny; historia ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych dziejów Bydgoszczy; udział w pracach różnych gremiów, których zadaniem jest ocalenie tego, co prof. Gerard Labuda nazywał \"strumieniem wieków\".

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.