Kamil Jaworski

Wszyscy jesteśmy wieśniakami. Zniesienie pańszczyzny powinno być świętem narodowym

Praca na rzecz pana były niejako formą zapłaty za nadział gruntu, a z czasem utrwaliła się po prostu jako forma poddaństwa. Fot. Józef Chełmoński „Orka”. olej, płótno/domena publiczna Praca na rzecz pana były niejako formą zapłaty za nadział gruntu, a z czasem utrwaliła się po prostu jako forma poddaństwa.
Kamil Jaworski

171 - tyle lat minęło od zniesienia pańszczyzny w Galicji. Na pamiątkę tego wydarzenia Stowarzyszenie Folkowisko organizuje 3 i 4 maja we wsi Gorajec w pow. lubaczowskim Dzień Wolności Chłopskiej. Podkarpackie świętowanie śmiało może uchodzić za ewenement w kraju.

Jaka była waga wydarzenia sprzed 171 lat? Marcin Piotrowski ze Stowarzyszenia Folkowisko mówi krótko. - Po latach zgłębiana tematu uważam, że była to jedna z najważniejszych społecznych rewolucji w dziejach naszego narodu, która zmieniła bieg historii i wpłynęła na losy tysięcy naszych przodków, a co za tym idzie na nasze losy. 90 procent z nas ma wiejskie pochodzenie, jeśli nie w pierwszym to w drugim czy trzecim pokoleniu. Wszyscy jesteśmy wieśniakami, a nasza kultura ludowa jest piękna i bogata, warto o tym pamiętać - podkreśla.

Świętujmy radośnie, a nie jak zwykle z nadęciem

Pomysł świętowania oswobodzenia galicyjskiego chłopa z ucisku właściciela ziemskiego pojawił się w czasie badań historii wsi Gorajec.

- W 2012 roku, gdy przygotowywaliśmy się do Folkowiska (festiwal kulturalny w Gorajcu, który odbywa się co roku w lipcu - przyp. KJ), zaczęliśmy badać historię gorajeckiego krzyża pańszczyźnianego. Okazało się, że takich krzyży w naszej okolicy jest więcej. A śladów w historii pisanej nie było wiele. Odnaleźliśmy trochę zdjęć, zaczęliśmy odczytywać inskrypcje z krzyży. Wszystkie mówiły o swobodzie, wolności. Były dziękczynne, a często stawiano je wiele lat po uzyskaniu przez chłopów ziemi na własność, co świadczyło o wadze tego wydarzenia w świadomości ludu wiejskiego Galicji. Ostatnie zdjęcia ze świętowania pod krzyżem pańszczyźnianym, jakie do nas trafiły, opisane były datą 1939. Ślady obchodów święta zniesienia pańszczyzny pochodzą jeszcze z roku 1947. Potem na wiele lat o rocznicy zapomniano - opowiada Marcin Piotrowski.

W dalszej części przeczytasz:

 • jaki odzew wywołała petycja, którą do Sejmu wystosowało stowarzyszenie
 • czemu służyła akcja "Jestem ze wsi", którą organizowało stowarzyszenie
 • jak wyglądały obchody Dnia Wolności Chłopskiej
Pozostało jeszcze 76% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Kamil Jaworski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.