Współczesna medycyna pozwala przywrócić wzrok osobom niewidomym

Czytaj dalej
Fot. Archiwum Prywatne
Agata Flak

Współczesna medycyna pozwala przywrócić wzrok osobom niewidomym

Agata Flak

Rozmowa z dr Mariuszem Spyrą, dyrektorem ds. medycznych w Visum Clinic

W czasie V Podkarpackiej Konferencji Okulistycznej „Sokolim Okiem” specjaliści prof. Sonal Tuli i dr Gibran Syed Khurshid z University of Florida w Gainesville (USA) skonsultowali dwóch pacjentów z Podkarpacia, którzy utracili wzrok w wyniku urazu lub powikłań po operacji. Czy te osoby będą jeszcze widziały?

U jednego z pacjentów oko uległo urazowi i rozcięciu, później zostało zaszyte operacyjnie. Wtedy doszło do zmian wtórnych, w wyniku których pacjent stracił widzenie z powodu zmętnienia rogówki. Drugi pacjent doznał samoistnego odklejenia siatkówki w jedynym widzącym oku i udał się na operację, która nie zakończyła się sukcesem. Jedyne jego oko jest praktycznie niewidome. Po badaniach uzyskaliśmy opinię specjalistów, że wykonanie zabiegu u jednego i drugiego pacjenta - przeszczepienia rogówki i/lub zastosowania keratoprotezy, czy dodatkowego zabiegu na siatkówce pomoże im przywrócić wzrok. Niestety nie będzie on ten sam, jaki posiadali przed nieszczęśliwym zdarzeniem. Ich wzrok poprawi się, ale tylko częściowo.

Na tyle, aby taki pacjent stał się samodzielny?

U jednego pacjenta występuje taka sytuacja, że jedno jego oko jest sprawne. Po operacji poszerzyłoby się jego pole widzenia. U drugiego pacjenta jest trudniejsza sytuacja, ponieważ jest niesamodzielny. Zabieg pozwoliłby mu się usamodzielnić, jednak w jakim zakresie? Tego nie wiemy. Jedno jest pewne, operacja jest jedyną szansą, aby mu pomóc.

W dalszej częśći przeczytasz:

 • Czy okuliści będą mogli przywracać wzrok niewidomym
 • Czy implant bioniczny działa
Pozostało jeszcze 59% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Agata Flak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.