Wrogów partii zsyłano do monasteru z XVI wieku

Czytaj dalej
Fot. Wojciech Wojtkielewicz
Julita Januszkiewicz

Wrogów partii zsyłano do monasteru z XVI wieku

Julita Januszkiewicz

Ciężka praca, głód, znęcanie się, a także masowe mordy. Tak było w pierwszym sowieckim łagrze. Jego dzieje przypomniało Muzeum Pamięci Sybiru.

„Na Wyspach Sołowieckich, obok codziennego znęcania się strażników nad osadzonymi, podobnie jak w innych regionach Rosji, miały miejsce także masowe mordy. Największe jednak mordy związane były z czasem „wielkiego terroru” - czytamy w monografii „Pierwszy sowiecki łagier. Wyspy Sołowieckie (1920-1939)”.

Z dalszej części artykułu dowiesz się m. in.

  • Co ma zapoczątkować "Pierwszy sowiecki łagier"

 

Pozostało jeszcze 75% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Julita Januszkiewicz

Publikuję głównie w "Kurierze Porannym" i "Gazecie Współczesnej". Dziennikarką jestem od kilkunastu lat. Śledzę to co się dzieje w gminach powiatu białostockiego. Ale interesują mnie też ciekawostki historyczne, wykopaliska archeologiczne. Lubię tematy społeczne, a od niedawna zajmuję się również edukacją. Nie boję się pisać o sprawach trudnych.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2025 Polska Press Sp. z o.o.

Dokonywanie zwielokrotnień w celu eksploracji tekstu i danych, w tym systematyczne pobieranie treści, danych lub informacji z niniejszej strony internetowej, w tym ze znajdujących się na niej publikacji, przy użyciu oprogramowania lub innego zautomatyzowanego systemu („screen scraping”/„web scraping”) lub w inny sposób, w szczególności do szkolenia systemów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji (AI), bez wyraźnej zgody Polska Press Sp. z o.o. w Warszawie jest niedozwolone. Zastrzeżenie to nie ma zastosowania do sytuacji, w których treści, dane lub informacje są wykorzystywane w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe. Szczegółowe informacje na temat zastrzeżenia dostępne są tutaj.