Wpływy z abonamentu RTV od mieszkańców Podkarpacia są niemal najniższe w Polsce

Czytaj dalej
Fot. B.Frydrych
Anna Janik

Wpływy z abonamentu RTV od mieszkańców Podkarpacia są niemal najniższe w Polsce

Anna Janik

Jak wynika z danych KRRiT, w pierwszym kwartale 2019 r. pod względem wpływów z abonamentu telewizyjnego Podkarpacie uplasowało się niemal na szarym końcu. Mniej od nas płacili tylko mieszkańcy woj. świętokrzyskiego.

8,3 mln zł brutto - tyle wyniosła kwota wpływów z abonamentu telewizyjnego razem z odsetkami za zwłokę w I kwartale 2019 r., jaką zainkasowała Poczta Polska od mieszkańców Podkarpacia. Po odliczeniu prowizji, jaką pobiera poczta oraz podatku, na koncie Krajowej Rady i Radiofonii i Telewizji znalazło się 7,8 mln zł (wpływy netto).

To drugi najgorszy wynik w kraju. Mniej niż mieszkańcy Podkarpacia zapłacili jedynie abonenci z woj. świętokrzyskiego (6,5 mln zł netto). Największe wpływy z abonamentu KRRiT odnotowała od mieszkańców woj. mazowieckiego: 60,2 mln zł, śląskiego: 51,6 mln zł, a następnie wielkopolskiego: 34,5 mln zł i dolnośląskiego: 23,5 mln zł. W sumie wpływy KRRiT z abonamentu za I kwartał 2019 r. wyniosły 340,6 mln zł brutto.

Mniej wezwań do zapłaty

Co ciekawe, w pierwszym kwartale br. Poczta Polska wysłała abonentom ok. 64 tys. wezwań do zapłaty i wystawiła ok. 14 tysięcy tytułów wykonawczych. W wyniku tych działań zadłużenie w całości lub w części uregulowało 18,3 tys. abonentów, wpłacając w sumie 9,3 mln zł brutto. To oznacza, że aktywność Poczty Polskiej wobec zalegających z abonamentem była znacznie mniejsza niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Wtedy wysłano 126 tysięcy upomnień i wystawiono 33 tysiące tytułów wykonawczych.

Martwy podatek

Eksperci podkreślają, że przyczyną mogą być stosunkowo wysokie koszty ściągania abonamentu w stosunku do przychodów, jakie z niego płyną. Sposoby jego poboru i kontroli, którymi zajmuje się poczta, są zresztą nieskuteczne. W efekcie mało osób uiszcza należności z własnej woli.

- Kwestia płacenia abonamentu jest w Polsce od dawna przedmiotem dyskusji, nie ma się co dziwić, że Polacy nie chcą go płacić. Moim zdaniem nie utożsamiają się z nadawcą publicznym, nie mają poczucia, że te media to dobro ogólnospołeczne czy ogólnonarodowe, jak pewnie woleliby mówić zwolennicy obecnej opcji rządzącej - mówi dr Iwona Leonowicz-Bukała, medioznawca z Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"Jak podaje KRRiT, przy założeniu, że wszystkie gospodarstwa domowe mają zarejestrowane odbiorniki i wnoszą terminowo opłaty, potencjalne wpływy abonamentowe w 2018 r. powinny wynieść 3,2 mld zł netto!" 

Pozostało jeszcze 54% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Anna Janik

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.