Gmina Wolsztyn udzieliła dotacji na remont kościoła. Jednak nie wszyscy radni byli zgodni co do tego, aby się do zadania dołożyć.
Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami organ stanowiący gminy, powiatu lub samorządu województwa, może udzielić dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.
Z wnioskiem o udzielenie dotacji wystąpiła Parafia Rzymskokatolicka p.w. NMP Niepokalanie Poczętej w Wolsztynie. Zakres prac określony we wniosku dotyczy dofinansowania prac konserwatorskich i restauratorskich (wymiana okien oraz wykonanie i montaż parapetów) przy kościele ewangelickim, obecnie filialnym p.w. Wniebowstąpienia Pańskiego przy ul. 5 Stycznia w Wolsztynie.
Uchwałą rady urząd przekazał na remont kościoła 50 tysięcy złotych. Jednak nie wszyscy radni byli zgodni, co do udzielenia dotacji.
- Jestem przeciwny, aby dotować z budżetu gminy tak bogatą instytucję jaką jest Kościół. Mamy w gminie wiele innych potrzeb - skomentował radny Marcin Klessa. Gmina może dotować remonty zabytków, jednak przed rokiem także sfinansowała ona właśnie remont kościoła, m.in. w Gościeszynie. To nie podoba się wszystkim.
Radny Mariusz Przybyła zaznaczył, iż w centrum miasta mamy bardzo dużo zabytkowych budynków, które gmina mogłaby dotować przy ich remontach. - Problem jest taki, iż ich właściciele o tym nie wiedzą - zaznaczył radny. Wiedzą o tym parafię i z tego korzystają.
- Być może trzeba uświadomić społeczeństwo, iż taka możliwość istnieje - dodał Mariusz Przybyła, który zaznaczył, iż jako muzealnik będzie stał na straży ochrony takich zabytków. W końcu i kościół, który znajduje się przy ulicy 5 Stycznia do takich się zalicza.
Inni radni stanęli w obronie remontu kościoła, zaznaczając, iż akurat ten kościół to nie tylko miejsce do odprawienia mszy, ale także i miejsce wielu koncertów, które się tutaj odbywają.
- W kościele odbywają się choćby koncerty noworoczne, które przecież organizowane są nie tylko dla wiernych, ale także i dla wszystkich mieszkańców - zauważył Stefan Piechocki.
- Tak naprawdę ta dotacja to kropla w morzu potrzeb. Na tego typu remonty potrzeba znacznie więcej środków. Parafia wystąpiła z takim wnioskiem, miała do tego prawo
- dodał zastępca burmistrza Tomasz Spiralski.
Ostatecznie przegłosowano przyznanie dotacji. Przeciwni byli dwaj radni: Marcin Klessa oraz Artur Strażyński. Warto zaznaczyć, iż przed rokiem z gminy przeznaczono także 50 tys. złotych na remont obiektu sakralnego. Wówczas chodziło i kościół Gościeszynie oraz właśnie Wniebowstąpienia.