Wójt Suchego Lasu popełnił przestępstwo przy budowie szkoły podstawowej? Jest opinia biegłego

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Norbert Kowalski

Wójt Suchego Lasu popełnił przestępstwo przy budowie szkoły podstawowej? Jest opinia biegłego

Norbert Kowalski

Prokuratura Okręgowa w Koninie wciąż prowadzi śledztwo w sprawie budowy szkoły podstawowej w Suchym Lesie. Śledczy sprawdzają, czy podczas inwestycji przestępstwa dopuścił się wójt gminy Grzegorz Wojtera. W ostatnim czasie do prokuratury wpłynęła opinia biegłego z dziedziny rachunkowości. Mimo tego konieczna będzie jednak jeszcze uzupełniająca opinia.

- Śledztwo jest nadal w toku. Do akt wpłynęła opinia biegłego z dziedziny rachunkowości, który wskazał na konieczność zbadania kolejnych umów, których stroną był Urząd Gminy w Suchym Lesie - informuje Aleksandra Marańda, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Koninie, która prowadzi śledztwo.

Ponadto dodaje: - Po załączeniu tych umów do akt śledztwa, koniecznym będzie uzyskanie uzupełniającej opinii biegłego. Dopiero na podstawie tak zgromadzonego materiału dowodowego możliwe będzie podjęcie dalszych czynności zmierzających do zakończenia postępowania.

Śledztwo prokuratury w Koninie trwa już ponad półtora roku. Pod koniec stycznia 2019 roku agenci CBA skierowali do prokuratury zawiadomienie o możliwości przekroczenia uprawnień lub niedopełnienia obowiązków przez wójta Suchego Lasu Grzegorza Wojterę. Sprawa dotyczy szkoły podstawowej przy ul. Konwaliowej. Została ona wybudowana w 2014 roku przez developera, z którym gmina zawarła umowę na użytkowanie wieczyste terenu, na którym znajduje się szkoła.

Powyższa umowa zakładała, że developer wybuduje szkołę i przez kolejne 15 lat (do 2029 roku) będzie odpowiedzialny za jej utrzymanie oraz ewentualne remonty. Z kolei gmina Suchy Las „wynajęła” szkołę. Umowa z 2014 roku zakładała bowiem dzierżawę budynku szkoły wraz z terenem, na którym się znajduje, przez gminę do 2029 roku. Co roku gmina płaci z tego tytułu ponad 1,4 mln zł na rzecz developera. Łącznie będzie to ponad 26 mln zł. Natomiast w 2029 roku gmina będzie mogła nareszcie wykupić szkołę od developera za symboliczny grosz.

Zobacz też: Coraz większe problemy Mariusza Świtalskiego. Prokuratura w Warszawie wszczęła śledztwo w sprawie sprzedaży sklepów sieci Małpka

– Wójt zawarł umowę dzierżawy przewidującą obowiązek zapłaty przez gminę w piętnastoletnim okresie czynszu dzierżawnego w wysokości ok. 26,5 mln zł. Natomiast zgodnie z analizą przeprowadzoną przez gminę Suchy Las, nakłady inwestycyjne na realizację inwestycji oszacowano pierwotnie na kwotę niewiele ponad 8,2 mln zł. Wójt posiadał również wiedzę o tym, że koszt budowy szkoły podstawowej, sfinansowany ze środków pochodzących z kredytu inwestycyjnego, na przestrzeni piętnastu lat nie przekroczyłby 15,6 mln zł

– mówił wtedy Temistokles Brodowski, rzecznik CBA.

Sprawa wywołała kontrowersje wśród polityków lokalnej opozycji, którzy zwracali uwagę, że w sąsiedniej gminie Rokietnica, mniej więcej w tym samym czasie, wybudowano podobną szkołę za ok. 8 mln złotych.

Wójt Grzegorz Wojtera od początku przekonywał, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami. Wyjaśniał też, że w tamtym okresie nie było innego rozwiązania.

– Nie mogliśmy już czekać i musieliśmy wybudować nową szkołę, lecz w latach 2011-2014 gmina miała poważne problemy finansowe i była zadłużona. Nie bylibyśmy w stanie zbudować szkoły z budżetu gminy, a z uwagi na duże zadłużenie prawdopodobnie nie otrzymalibyśmy kredytu – opowiadał nam Grzegorz Wojtera.

Jednocześnie informował, że wg kosztorysu, koszty budowy szkoły byłyby wyższe niż uważa CBA i wyniosłyby ponad 10 mln zł, zaś wraz z kredytem – ponad 17 mln zł.

Czytaj więcej o sprawie: Suchy Las: Na co idą miliony i jak wybudowano szkołę... Wójt Grzegorz Wojtera popełnił przestępstwo? Sprawę bada prokuratura

Grzegorz Wojtera odnosił się również do zarzutów dotyczących o wiele tańszej budowy podobnej szkoły w Rokietnicy.

– Nie można tak porównywać tych inwestycji. Nie znam tamtego projektu, standardu wykonania i zakresu prac. Faktem jest, że nie wystąpiliśmy o środki unijne, bo nie wiedzieliśmy w jakim trybie będziemy budowali szkołę. Pozostaje mi wierzyć, że prokuratura bardzo dokładnie zbada sprawę i ją umorzy po zapoznaniu się z dokumentami

– mówił nam wójt Suchego Lasu.

---------------------------

Zainteresował Cię ten artykuł? Szukasz więcej tego typu treści? Chcesz przeczytać więcej artykułów z najnowszego wydania Głosu Wielkopolskiego Plus?

Wejdź na: Najnowsze materiały w serwisie Głos Wielkopolski Plus

Znajdziesz w nim artykuły z Poznania i Wielkopolski, a także Polski i świata oraz teksty magazynowe.

Przeczytasz również wywiady z ludźmi polityki, kultury i sportu, felietony oraz reportaże.

Pozostało jeszcze 0% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Norbert Kowalski

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.