Już podpisano 400 umów na łączną sumę 1,6 mld zł. To około 42 procent pieniędzy unijnych, które trafią do zaintersowanych.
Już we wrześniu mają się pojawić w urzędach marszałkowskich rzecznicy funduszy europejskich. Najogólniej mają oni reprezentować interesy beneficjentów czyli np. przedsiębiorców czy samorządowców starających się o fundusze unijne.
Powołanie rzecznika wynika z ustawy z 24 lipca br., którą podpisał prezydent Andrzej Duda. To nie jedyne zmiany, których wprowadzenie reguluje wspomniana ustawa.
Jak na wczorajszej konferencji prasowej poinformowała marszałek Elżbieta Polak z innych, trzeba wspomnieć o nowych zadaniach i kompetencjach, które dostali wojewodowie, skróceniu oceny formalnej i merytorycznej, wprowadzenie tzw. etapowania w trakcie procedury konkursowej czy rozszerzeniu liczby beneficjentów nawet jeśli procedury konkursowe są prowadzone.
Jak zapewniła marszałek Polak rzecznicy funduszy powinni zabiegać o usprawnienie procedur konkursowych, co oznacza, że zainteresowani przedsiębiorcy będą mogli szybciej dostać pieniądze.
-To leży także w interesie urzędu marszałkowskiego. Oni powinni zabiegać o skrócenie procedur, eliminowanie zbędnej dokumentacji - podkreśliła marszałek Polak.
Jeśli chodzi o zwiększenie kompetencji wojewodów, to polegają one głównie na poszerzeniu zakresu kontroli. Gdy zakończy się ona negatywnym wynikiem, to wojewoda może zatrzymać całą procedurę konkursową. Wtedy zainteresowany nie dostanie pieniędzy.