Wojciech Gąssowski: „Zielone wzgórza nad Soliną” nagraliśmy ze strachu

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Hołod
Cezary Kassak

Wojciech Gąssowski: „Zielone wzgórza nad Soliną” nagraliśmy ze strachu

Cezary Kassak

Solinę, słynącą z zapory i jeziora, swoim wielkim przebojem „Zielone wzgórza nad Soliną” rozsławił również piosenkarz Wojciech Gąssowski. I został pierwszym honorowym obywatelem gminy Solina.

W1967 roku Wojciech Gąssowski, wtedy jeszcze wokalista na dorobku, ale mający już w swoim CV m.in. występ na festiwalu w Opolu, współpracował z grupą Tajfuny. Chciał tworzyć - jak na tamte czasy - mocną muzykę, był zafascynowany rock and rollem. Nic zatem dziwnego, że kiedy zaproponowano mu akurat dosyć „delikatną”, pozbawioną rockowego pazura kompozycję zatytułowaną „Zielone wzgórza nad Soliną”, niespecjalnie kwapił się do jej nagrania.

Szefowi studia nie wypadało odmówić

Propozycja nagrania wspomnianej piosenki wyszła od Andrzeja Korzyńskiego, który w kręgach muzyki „młodzieżowej” był „szychą”. Jako kierownik Studia Rytm, powstałego przy Programie 1 Polskiego Radia, popularyzował big-beat i grupie wykonawców pomógł wypłynąć na szerokie wody. W tym studiu swoje utwory nagrywali między innymi Czesław Niemen, Czerwone Gitary czy Breakout. Big-beatowych twórców promowano również w mających wysoką słuchalność audycjach radiowych Studia Rytm.

Gąssowski i muzycy Tajfunów byli „w kropce”, ale uznali, że Korzyńskiemu się nie odmawia. - Zrobiliśmy aranż i nagraliśmy „Zielone wzgórza nad Soliną”. Można powiedzieć, że zrobiliśmy to trochę ze strachu.

W dalszej części tekstu przeczytasz m.in.:

"- Słyszę czasami od  ludzi, że mają piękne wspomnienia związane z tą piosenką, że ona przypomina im młode lata - opowiada pan Wojciech. - Kiedyś po koncercie przychodzi do mojej garderoby pewna pani z chłopcem i mówi: „Proszę o autograf, a przy okazji chcę panu coś powiedzieć. Ten chłopiec to mój syn. Został poczęty nad Soliną. Słuchaliśmy tam z mężem piosenki o zielonych wzgórzach”."

Pozostało jeszcze 82% treści.

Aby przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Trwa loteria mieszkaniowa Nowin!

  Wykup abonament dostępu do treści elektronicznych i weź udział w losowaniu fantastycznych nagród: mieszkania oraz gotówki!

  już od
  29,00
  /4 szanse
 • Płatność za artykuł

  Aby przeczytać ten artykuł, wyślij SMS o treści N24 na numer 7155 (1,23 zł z VAT) i aktywuj otrzymany kod.

  1,23 z VAT
Aktywujesz kod bez rejestracji

Odblokowujesz dostęp jednorazowo, tylko na tej przeglądarce. Jeżeli chcesz w przyszłości wrócić do tego artykułu, skorzystaj z opcji aktywacji kodu z rejestracją - zarejestruj się.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i czytaj bez rejestracji" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

odzyskaj hasło

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zaloguj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Aby móc przetwarzać Twoje dane osobowe w postaci adresu e-mail dla celów przedstawiania informacji handlowych na temat naszych towarów lub usług za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej, prosimy Cię o wyrażenie poniżej wskazanych zgód.

Pamiętaj, w każdej chwili możesz cofnąć zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych. Cofnięcie zgody nie wpłynie jednak na zgodność z prawem przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych przed wycofaniem zgody. Szczegóły dotyczące zgody, w tym jej wycofania, znajdziesz w naszej Polityce Prywatności oraz w swoim profilu.

Administratorem Twoich danych osobowych jest spółka Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, ul. Domaniewska 45, 02-672 Warszawa. Szczegółowe zasady przetwarzania danych osobowych przez Polska Press oraz uprawnienia użytkowników Serwisu Polskatimes z tym związane zawarte są w naszej Polityce Prywatności.

Twoje dane osobowe będą przetwarzane przez nas w szczególności w celu wykonania umowy (usługa świadczona drogą elektroniczną), w celach marketingowych w zakresie udzielonych zgód, jak też w innych celach marketingowych na podstawie naszego uzasadnionego interesu. Podanie przez Ciebie danych osobowych jest dobrowolne. Przysługuje Ci prawo do żądania od nas dostępu do swoich danych osobowych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych a także prawo do sprzeciwu wobec przetwarzania przez nas Twoich danych osobowych. Więcej na temat Twoich uprawnień oraz celów przetwarzania danych przeczytasz w naszej Polityce Prywatności.

* Jeżeli klikniesz „Zaznacz wszystkie poniższe zgody” automatycznie zaznaczasz wszystkie zgody. Możesz też zaznaczyć lub odznaczyć każdą ze zgód z osobna.

** Zgoda wymagana.

Klikając w przycisk "Aktywuj kod i zarejestruj się" potwierdzam, że zapoznałem/am się z treścią informacji o zamówieniu oraz, nadto że żądam rozpoczęcia dostarczenia treści cyfrowych przed upływem terminu do odstąpienia od umowy w związku z czym utracę prawo do odstąpienia od umowy i wiem, że usługa jest odpłatna.

Cezary Kassak

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.nowiny24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2019 Polska Press Sp. z o.o.