Monika Zacharzewska

Władze powiatu sfinansują badania profilaktyczne na boreliozę

Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również w parkach i ogrodach Fot. Fot. polska press Kleszcze występują nie tylko w lasach, ale również w parkach i ogrodach
Monika Zacharzewska

Powiat słupski sfinansuje badania profilaktycznie swoich mieszkańców. Bezpłatne badania rozpoczną się 1 sierpnia.

W tym roku w Słupsku i powiecie słupskim odnotowano już prawie 100 zachorowań na 
boreliozę. W minionym roku było ich 154, a rok wcześniej aż 191.

Borelioza to choroba od-kleszczowa, a na terenie powiatu słupskiego jest wiele obszarów mocno zalesionych.

– Mieszkańcy powiatu słupskiego mają utrudniony dostęp do badań diagnostycznych w kierunku boreliozy. Na naszym terenie nie ma poradni chorób zakaźnych i mieszkańcy zmuszeni są korzystać z poradni słupskiej lub w innych powiatach. To często wiąże się z uciążliwym dojazdem, ponadto na badania w ramach świadczeń Narodowego Funduszu Zdrowia trzeba czekać co najmniej kilka miesięcy – informuje Danuta Rolbiecka z wydziału polityki społecznej słupskiego starostwa powiatowego. – Dlatego opracowaliśmy Program profilaktyki boreliozy w powiecie słupskim, którego głównym celem jest wykrycie boreliozy u mieszkańców powiatu poprzez wykonanie badań laboratoryjnych testem ELISA klasy IgG i IgM oraz podniesienie świadomości na temat zapobiegania tej chorobie.
Od 1 sierpnia w 10 gminach powiatu, w 35 punktach pobrań będzie można wykonać bezpłatne badania w kierunku boreliozy. Wykonywać je będzie laboratorium Diagnostyka.

– Starostwo przeznaczyło 21 tys. zł na 300 badań dla mieszkańców powiatu w wieku od 20 lat, szczególnie tych z grup pod-wyższonego ryzyka – leśników i rolników oraz pracowników leśnych i rolnych, ale nie tylko. Kwalifikacja do badania będzie obywała się na podstawie specjalnej ankiety z pytaniami m.in. o ukąszenia przez kleszcze i o reakcje organizmu – wyjaśnia Danuta Rolbiecka.
W tym roku laboratorium na zlecenie starostwa przebada 300 osób, ale powiat planuje kontynuować akcję w przyszłym roku.

– To bardzo mądra decyzja samorządu – ocenia Tomasz Kawałkowski ze słupskiego oddziału Centrów Terapii Boreliozy Biorife. – Borelioza to bardzo powszechna choroba, u wielu osób nie zdiagno-zowana. Dlatego, że jest mylona z innymi. Objawem jest nie tylko rumień po ukąszeniu kleszcza, na który najczęściej zwraca się uwagę. Borelioza wywołuje szereg dolegliwości, a najczęstsze to występujące jednocześnie bóle mięśni i stawów oraz przewlekłe zmęczenie. Osoby z takimi symptomami powinny się przebadać.
Lista ośrodków zdrowa w gminach powiatu słupskiego, gdzie można zrobić badanie, jest dostępna na stronie starostwa.

Monika Zacharzewska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.